Amaia Vicente

Soundscape of Wrocław

Rok urodzenia: 1976 Dziedzina: Sound art, field reconding Miasto rezydencji: Wrocław

Amaia Vicente posiada tytuł magistra po ukończeniu dwóch kierunków na UPV-EHU: „Research in Feminist and Gender Studies” i „Contemporary, Technological and Performative Art”. Obecnie w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Kraju Basków prowadzi badania dla Wydziału Sztuki i Technologii. W 2018 roku prezentowała już swoje prace w Neapolu i Wiedniu, jak również uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych. Brała też udział w indywidualnych i grupowych wystawach, krajowych i międzynarodowych, organizowanych przez m.in. Center d'Art Contemporani, Barcelona; Ars Electronica, Linz; Lab30, Augsburg. Vicente była także stypendystką licznych programów grantowych oraz uczestniczką rezydencji, np. AFO, Architekturforum Oberösterreich, Linz.

Vicente, podczas rezydencji we Wrocławiu na przestrzeni od września do listopada tego roku, rozwijała metodologię swojej pracy doktorskiej: realizowała serię nagrań terenowych metodą rejestracji odsłuchu binauralnego (dwuusznego) przy jednoczesnym oznaczeniu geolokalizacji źródeł. Tym, co próbowała uchwycić, są zmiany w naszym lokalnym pejzażu dźwiękowym, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Wrocławia wysłuchana podczas rozmów z wrocławianami oraz usłyszana uchem obcokrajowczyni, która nie zna ani języka polskiego, ani innych licznych języków, jakimi posługują się obecnie mieszkańcy miasta. W trakcie rezydencji poprowadziła także warsztaty, odsłaniając kulisy swojej pracy artystycznej.

Efekty jej pracy – przedstawione w formie instalacji „Soundscape of Wrocław” – poznać będzie można w Centrum Sztuki WRO w dniach 21 listopada – 2 grudnia w ramach kuratorowanej przez Marcina Barskiego i Marcina Dymitera wystawy „Polish Soundscapes”.