Anamarija Ranković

Job Shadowing

Rok urodzenia: 1983 Dziedzina: Zarządzanie projektami w kulturze Miasto rezydencji: Wrocław

Podczas dwutygodniowej wizyty studyjnej we Wrocławiu w lipcu 2018 roku Anamarija Ranković poznawała codzienne praktyki zespołu Centrum Sztuki WRO, głównie w obszarze metodologii zarządzania projektami kulturalnymi, rozwijania autorskiego programu mediacji sztuki, wieloaspektowej pracy z widzem czy koncepcji „Active Art Archive”. W tym czasie spotkała się też z publicznością Centrum Sztuki WRO, oprowadzając ją po wystawie 4. Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów.

W trakcie pobytu we Wrocławiu Ranković odwiedziła również inne lokalne organizacje i instytucje kultury, w tym Fundację Bente Kahan czy Stowarzyszenie Żółty Parasol, aby poznać ich praktyki i wymienić się doświadczeniami w zakresie mediacji sztuki, projektów edukacyjnych adresowanych do najmłodszych odbiorców, a także budowania publiczności. Strefa Kultury Wrocław przedstawiła jej z kolei swoje aktywności w ramach programów Sąsiadujemy i Mikrogranty.

Anamarija Ranković jest dyrektorką Instytutu Kultury Rusinów w Wojwodinie (Serbia). Ukończyła Media Engineering and Management na Uniwersytecie w Nowym Sadzie. Swoje doświadczenia zbierała pracując jako redaktorka i prezenterka w publicznych rozgłośniach radiowych w Serbii, gdzie zajmowała się tematami związanymi z wpływem integracji Serbii z Unią Europejską na mniejszość rusińską. Jako niezależna dziennikarka pracowała dla rusińskich czasopism oraz portali: „Руске слово”, „МАК”, „Календар” i „Minority news”. Od 2011 roku jest wiceprezeską Zarządu Mediów Rady Narodowej Rusińskiej Mniejszości Narodowej w Serbii, od 2016 roku członkinią zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rusińskich (NAR), a od 2017 roku członkinią zarządu Instytutu Dziennikarskiego „Ruska Slovo”.