Anna Skubisz

Sztuka dla pokoju

Dziedzina: Rzeźba Miasto rezydencji: Wałbrzych

Kompleks Centrum Nauki u Sztuki Stara Kopalnia, który powstał po zamknięciu w 1996 roku wałbrzyskiej kopalni węgla kamiennego „Julia”, to wielofunkcyjna przestrzeń, która wydaje się być idealną lokalizacją dla pracy rezydencyjnej. W czerwcu 2016 roku, holenderska artystka o polskich korzeniach – Anna Skubisz, miała okazję sprawdzić potencjał tego miejsca odbywając tu miesięczną rezydencję „Sztuka dla pokoju”. Ideą projektu było zachęcenie do szerzenia pokojowych postaw i zachować, poprzez współpracę Skubisz i ponad pięćdziesięciu wałbrzyskich gimnazjalistów przy tworzeniu koncepcji wystawy oraz jej realizacji w formie grupy rzeźb aniołów – „posłanników pokoju”.

Cykl spotkań i warsztatów z udziałem młodzieży okazał się dla każdej z zaangażowanych w realizację rezydencji stron dużym wyzwaniem. Projektantka, absolwentka ArtEZ School w Zwolle, która w swojej pracy artystycznej eksperymentuje z nowymi formami ekspozycji wystawienniczych, postawiła na pracę ze specyficznym tworzywem – wełną, która wymagała wyjątkowo precyzyjnej obróbki. Zarówno pracownicy Starej Kopalni, jak i młodzież z sześciu wałbrzyskich gimnazjów nie spodziewali się tak intensywnego, ale i satysfakcjonującego czasu przy budowie wystawy od podstaw. To doświadczenie pokazało im, jak wiele czynników składa się na udaną współpracę. Finałem rezydencji było otwarcie dwumiesięcznej ekspozycji w Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej, w którym udział wzięli wszyscy jego twórcy.

Projekt stał się punktem inicjującym współpracę Starej Kopalni z gimnazjalistami, których szkolny program nie zawiera zajęć związanych ze sztuką. Natomiast Anna Skubisz pierwszy raz od wielu lat miała okazję odwiedzić kraj swojego ojca, pracować warsztatowo z tak dużą grupą młodzieży oraz poznać Wałbrzych i Wrocław.