Daina Pupkevičiūtė – artystka dźwiękowa, performerka, organizatorka i kuratorka międzynarodowego festiwalu CREATurE Live Art w Kownie na Litwie. Od 2018 roku jest też kuratorką „Platformy Kultury Industrialnej Matters”, będącej częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022. W swoich projektach, poprzez pracę z materiałem autobiograficznym, Pupkevičiūtė bada kwestie tożsamości indywidualnej i grupowej, przynależności do prawdziwych lub wyimaginowanych społeczności, fizycznego i politycznego oporu oraz jego instrumentów, a także związków międzyludzkich.
Rezydencja Pupkevičiūtė we Wrocławiu podzielona była na dwie części. W październiku 2017 roku artystka rozwijała swój warsztat i zainteresowania, m.in. w odniesieniu do związków pomiędzy jednostką a przestrzenią czy historii osobistych, tych oficjalnych i tych związanych z danym miejscem, na przykład Wrocławiem. Innym działaniem przewidzianym na czas rezydencji była też kontynuacja pracy nad performatywnym projektem „Dialogi”, który artystka realizowała wcześniej w Wenecji, Berlinie i Sofii.
W styczniu 2018 roku Pupkevičiūtė przeprowadziła intensywne warsztaty z udziałem młodych artystów „Autobiografia w performensie”. „Kiedy człowiek spotyka człowieka, pojawia się możliwość intensywnej wymiany: fuzji lub kolizji (osobistych) historii, które mogą, ale nie muszą, wybrzmieć, a jednak istnieją zawieszone gdzieś we wspólnej przestrzeni. Historie o tym, kim jesteśmy lub kim się stajemy, to często wątki, które najtrudniej podjąć w sztuce, bo pociągają za sobą ryzyko. A co jeśli nie będziemy w stanie zachować dystansu potrzebnego do przełożenia ich na język wizualny? Zdecydowaliśmy się podjąć to ryzyko i zmierzyć się z wątkami autobiograficznymi w performensie” – wyjaśniała rezydentka.
Daina Pupkevičiūtė wybrana została w wyniku naboru AIR Wro dla twórców z miast partnerskich Wrocławia.