Dawid Bargenda, Jakub Majchrzak, Hubert Kostkiewicz

Kultura Mobilna 9.0

Rok urodzenia: 1979, 1980, 1982 Dziedzina: Muzyka Miasto rezydencji: Manchester, Sheffield, Edynburg, Glasgow, Leeds, Nottingham, Bristol, Londyn, Brighton

Grupa (the) Kurws, w której skład wchodzą Dawid Bargenda, Jakub Majchrzak i Hubert Kostkiewicz, powstała w maju 2008 roku, jako nieoczekiwana konsekwencja sesji ping pongowej. Od tamtego czasu wspólnie poszukują, nie tyle w obszarach konkretnego gatunku, co u podstaw rockowego “tworzywa”, ekspresji i brzmień. To warsztat pracy, gdzie improwizacje przenikają się z kompozycjami, które są zastygłym w formie zapisem procesu ich powstawania. Za pomocą repetycji, rekombinacji, wariacji i kontrastów igrają z pamięcią i oczekiwaniami. Post punk, krautrock, rock in opposition, funk, no wave - sposoby grania, motywy, riffy, które słyszeliśmy niejeden raz, zaprezentowane są w zupełnie innych kontekstach – tutaj są wypreparowane z oryginalnego otoczenia, umieszczone obok siebie, użyte na nowy sposób, poddane dekonstrukcji i swoistej destylacji. 

Zadebiutowali w 2011 roku albumem „Dziura w getcie / Hole in the Ghetto” (Qulturap, Oficyna Biedota, Trująca Fala, Blinded), który doczekał się swojej amerykańskiej edycji nakładem Bat Shit Records (2013). W międzyczasie, w roku 2012, stworzyli Pustostany – efemeryczny zespół z Maćkiem Salamonem na wokalu. Po wielu perypetiach, jedyna płyta Pustostanów – “2012”, zostaje wydana nakładem kanadyjskiej wytwórni Sweet Rot Records (2017). W 2014 roku ukazuje się drugi album the Kurws – „Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu” / “All that is solid melts into air” (Gustaff Records, Red Wig records & tapes, Gaffer Records). Jesienią 2017 wydają trzecią płytę “Alarm“, o której wersję kompaktową zadbało ponownie Gusstaff Records. Wersja winylowa zostaje wydana w kooperatywie zespołu z europejskimi wytwórniami Red Wig / Et Mon Cul C'est Du Tofu? / Jacob Records.

 

Jesienią tego roku grupa za cel wyjazdu obrała stojącą w progu wyjścia z Unii Europejskiej Wielką Brytanię. Na zaproszenie muzyków z manchesterskiego zespołu Handle (oraz Duds) laureaci wrocławskiej nagrody WARTO (2018) zamierzają we wrześniu zagrać dziewięć koncertów (siedem w Anglii oraz dwa w Szkocji). Planowane działania z Brytyjczykami są kontynuacją współpracy, której początki sięgają wiosny 2018 roku i koncertów w Hamburgu oraz w katalońskim Sant Feliu de Guíxols. Wspólna trasa obejmuje ważne i kulturotwórcze kluby muzyczne, artystyczne bary i galerie sztuki, przestrzenie edukacyjne, warsztatowe i wystawiennicze. Miejsca spotkań, które stanowią swoiste generatory wymiany myśli oraz działań.

 

[https://kurws.com/]