Duety - program rezydencji artystycznych

Duety - program rezydencji artystycznych

Dziedzina: Sztuki wizualne, performens, nowe media, muzyka Miasto rezydencji: Świdnica

W listopadzie 2015 roku trzy artystyczne duety przyjechały do Świdnicy by wspólnie pracować i konfrontować postawy twórcze. W zaaranżowanych przez organizatorów zespołach spotkali się twórcy związani z performensem, muzyką, wideo i nowymi mediami, w efekcie czego powstały pracy z pogranicza różnych gatunków sztuki. "Duety" to projekt zrealizowany we współpracy z Fundacją Teatr Bezdomny (aktualnie Inicjatywa B) w ramach pierwszej edycji konkursu dla organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych.

"CO2" to eksperyment audiowizualny inspirowany postacią Jana Wnęka - dziewiętnastowiecznego prekursora lotnictwa. 

Twórcy:

Sławomir Jeśko (Slime) – muzyk-turntablista, gramofon wykorzystujący jako instrument muzyczny. Autor oprawy muzycznej spektakli „BlogText” Juliusza Chrząstowskiego oraz „Zuzia Gwiezdny Paproch” Mateusza Witkowskiego, a także wielu skreczy nagranych do utworów takich wykonawców jak Printempo, Noize from Dust, Trzeci Wymiar, Kut-o, Auroz czy Graf Cratedigger. Współtwórca projektów Music People, Among Notes, Aplaindygo. Dwukrotny Mistrz Polski DJ-ów federacji IDA (2013, 2014), wielokrotnie występował na Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy.

Marek Straszak – artysta audiowizualny. Studiował na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie i na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jak sam mówi, pracuje „z projekcjami, dźwiękiem i sytuacjami”. Związany ze światem filmu i motion design.

Agata Elsner – aktorka i performerka, dietetyczka z zamiłowania i wykształcenia. Twórczyni wielu przedsięwzięć z zakresu świata sztuki i kulinariów. Związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych.

"Midnight" to materiał filmowy, który swoim tytułem nawiązuje do umownego stanu zawieszenia między snem i jawą. W tle przewijają się wątki związane z uzależnieniem i niebezpieczeństwem, które za sobą niesie.

Twórcy:

Przemysław Matejko operator, montażysta, kierownik produkcji filmowej i telewizyjnej. Współpracuje z mediami zajmującymi się sportami wyczynowymi w Polsce, Niemczech i Czechach, realizuje autorskie projekty fotograficzne i wideo. Współtwórca stacji TV Teletop­ Sudety, Magazynu Rajdowego WRC czy programu Odcinek Specjalny w Radio LUZ. Zaangażowany w powstawanie m.in. „Sali samobójców” Jana Komasy i „80 milionów” Waldemara Krzystka, a także produkcji TVP2 „Powiedz tak”.

Łukasz Palkiewicz (Szatt) – producent muzyczny. Współtwórca kolektywu Zaburzenia, członek duetu Nocne Nagrania (Szatt/Nowok). Mistrz Polski beatmakerów w kategorii Live Act w roku 2013. Początkowo na kształt jego twórczości wpływała głównie stylistyka hip-hopowa, dziś tworzy brzmienia należące do szeroko rozumianej muzyki elektronicznej. Grał z takimi artystami jak Lapalux, Taylor McFerrin, Sun Glitters, Noon, Envee, Kixnare, Iza Lach czy Paulina Przybysz.

"Retour a la Maison" to instalacja dźwiękowa, dla której główną inspiracją były sny artystów zaangażowanych w jej realizację.

Twórcy:

Karolina Wycisk – kuratorka, performerka i krytyczka teatralna. Pomysłodawczyni i koordynatorka autorskiego programu dla młodych twórców teatralnych „Teatr Klasy BE” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Współpracowała z reżyserem Wojtkiem Ziemilskim przy spektaklu „W samo południe” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu); jako performerka zaangażowana była w tworzenie przedstawienia „Nobody has ever liked it” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Do września 2015 roku pełniła funkcję koordynatora projektów teatralnych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, obecnie prowadzi projekt edukacyjno-artystyczny z zakresu teatru tańca „Strefa Ruchu” w Fundacji Performat.

Maciej Hanusek – muzyk, kompozytor, dawniej performer uliczny. Współtwórca i gitarzysta progresywno-rock’n’rollowego zespołu The Gate. Przez lata związany z teatrem offowym i eksperymentalnym, współpracował m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.