Eneka Fernández

Self-publishing lab

Rok urodzenia: 1977 Dziedzina: Fotografia Miasto rezydencji: Wrocław

Eneka Fernández urodziła się w San Sebastián. Dyplom magistra z historii sztuki uzyskała w Barcelonie, gdzie też odkryła swoją miłość do niezależnych wydawnictw, pracując w księgarni La Central. Lata wybierania zinów, odkrywania autorskich publikacji i spotkań z autorami doprowadziły ją następnie do stworzenia platformy Fanzinant. W 2015 roku Fernández wróciła do San Sebastián, aby zostać koordynatorką programu Ubik – Kreatywnej Biblioteki w Międzynarodowym Centrum Sztuki Współczesnej Tabakalera. Niedawno, przy wsparciu rządu baskijskiego, wydała również własną publikację „Terranova” ze zdjęciami gór lodowych, które jej ojciec – mechanik marynarki wojennej – wykonał na morzu.

W 2019 roku część letniej odsłony programu AIR Wro dedykowana jest zjawisku self-publishingu (samopublikowanie). Podczas rezydencji we Wrocławiu Fernández, obok dwóch innych artystek – Raisy Álavy i Irène Mélix – poznaje inicjatywy, organizacje oraz twórców aktywnych w tym obszarze.

9 lipca w TIFF Center odbędzie się również spotkanie „Ludzie, miejsca, historie”, podczas którego opowie o książkach fotograficznych, zinach i innych autorskich publikacjach, zgromadzonych w swojej kolekcji. Jedną z nich jest, na przykład, zbiór fotografii Jonása Bela, przedstawiający kultowy bar w Madrycie – El Palentino oraz jego stałych bywalców. Co łączy książki z kolekcji Fernández, to właśnie wymiar przedstawionych w nich historii, które nierzadko są osobiste i poruszające, ponieważ opowiadają o ludziach, miejscach, podróżach i przedmiotach. W trakcie spotkania Fernández będzie mówić też o twórcach publikacji, miejscach oraz inicjatywach, tworzących wrocławską scenę self-publishingu i nie tylko.