Ewa Głowacka

THINK URBAN: Motel Spatie

Dziedzina: sztuka miejska Miasto rezydencji: Arnhem

Partner

Motel Spatie

Celem rezydencji, którą w Motel Spatie wrocławska graficzka Ewa Głowacka realizowała wspólnie z Alicją Grabarczyk – uczestniczką programu AIR Wro „Kultura Mobilna”, było opracowanie czwartego numeru zina „Moduł”. Poprzednie numery zostały wydane na przestrzeni ostatnich kilku lat przez kolektyw Moduł Kru i zdaniem rezydentek stanowią one ważne świadectwo tego, co działo się we Wrocławiu zarówno na poziomie osobistym, jak i społeczno-politycznym. „Moduł” w pewnym sensie ukazuje sytuację osób uczestniczących w jego powstawaniu – jej niestabilność i zmienne konteksty.

Czwarty numer „Modułu” zatytułowany został „Zingen in de Kring”. Frazę rezydentki zaczerpnęły z okładki płyty winylowej, na którą natknęły się w holenderskim sklepie z używanymi rzeczami. Temat wspólnego śpiewania oraz somnambulicznego tańca i zatracenia się w nim wydał się im niezwykle pojemną metaforą, a także stał się motywem przewodnim ich działań.

Ważnym aspektem pracy nad zinem była też sama technika. Pracownie druku risograficznego w Arnhem i Nijmegen, w których wydrukowana została część publikacji, funkcjonują według bliskich rezydentkom założeń niezależnej organizacji, a fundamentem ich działań są tworzące się oddolnie sieci kontaktów.

W realizacji projektu istotną rolę odegrała również specyfika miejsca, w którym pracowały. Locatie Spatie, centrum społeczno-kulturalne zlokalizowane w dawnej bibliotece publicznej w modernistycznym pasażu handlowym Presikhaaf, jest bowiem nie tylko miejscem pracy kilkunastu artystów, ale też mieści w sobie bibliotekę zinów – Zinedepo. Odbywają się tam, na przykład, cotygodniowe obiady przygotowywane przez kolektyw Spoon (kuchnia społeczna), a co miesiąc artyści i rezydenci organizują warsztaty dla dzieci.

Rezydentkom zależało więc na tym, aby miesiąc, który spędziły w Arnhem, był czasem zarówno na pracę nad publikacją, jak i na integrację z lokalną społecznością. Dlatego też zaproponowały kilka wydarzeń stanowiących pretekst do spotkania i wspólnego działania. Pierwszym z nich było „Collage Party vol. II” (pierwsza odsłona miała miejsce w Galerii U we Wrocławiu), w trakcie którego wspólnie z mieszkańcami Arnhem stworzyły wielkoformatowy kolaż. W podobnej konwencji utrzymane zostały również warsztaty dla dzieci z osiedla Presikhaaf, które rezydentki przeprowadziły w ramach programu edukacyjnego „Kunsmake”. Innym wydarzeniem zaplanowanym w ramach rezydencji była polska edycja kuchni społecznej.

Prezentacja rezydencji Głowackiej i Grabarczyk oraz ich pracy – czwartego numeru zina „Moduł” zaplanowana jest na 7 grudnia 2017 roku i będzie mieć miejsce w Motel Spatie w ramach cyklu „NomNomNom”.