Iwona Jarosz i Jakub Majchrzak

Kultura Mobilna 7.0

Rok urodzenia: 1980, 1982 Dziedzina: Muzyka Miasto rezydencji: Aveiro

Pomysł na rezydencję w Aveiro Arts House sprowadza się do powołania tymczasowego projektu muzycznego pomiędzy trojgiem artystów-muzyków: Iwoną Jarosz, Jakubem Majchrzakiem oraz Hugo Branco (prowadzącym Aveiro Arts House oraz netlabel Freima Labs i udzielającym się m.in. w Fulano 47). W trakcie dwóch tygodni trio zamierza pracować nad nowym materiałem, który estetycznie ukierunkowany będzie na obszary z pogranicza eksperymentu i ambitnej muzyki tanecznej. Artyści stawiają sobie za cel inteligentne spożytkowanie funkcji transu w muzyce poprzez kontrasty na styku repetycji i jej braku, repetycji realizowanej przez linearność modułów oraz swobodą polirytmię. Twórczej aurze sprzyjać też będzie samo miejsce – niezwykle istotne na mapie kulturalnej Aveiro.

Umiejscowione w byłym domu reżysera filmowego, malarza, ceramika, pisarza i aktywisty społecznego Vasco Branco (1919-2014), Aveiro Arts House (VIC) łączy w sobie cechy centrum kultury, programu rezydencji artystycznych i bazy przyjaznej kreatywnej turystyce. Zaprojektowany przez architekta Victora Pallę, w drugiej połowie XX wieku dom stał się miejscem spotkań ważnych postaci z zakresu kultury, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Budynek przypomina dom-muzeum, wypełnione wyjątkowymi opowieściami, które wydobywają artystyczne, kulturowe i polityczne konteksty Aveiro i Portugalii we współczesności. Poprzez skrzyżowanie środowisk artystycznych krajowych i międzynarodowych, zagranicznych podróżników i lokalnej publiczności, program przywrócił domowi Vasco Branco jego oryginalny charakter jako bezpiecznej przystani dla miłośników sztuki i kultury: artystycznego laboratorium otwartego na wymianę doświadczeń i pomysłów.

Iwona Jarosz pracuje jako niezależna projektantka graficzna. Od 2012 roku jako perkusistka związana jest też z niezależną sceną muzyczną i tworzy projekty w podziemiach wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury. Grała w zespołach Norymberga oraz Barłóg. Od niedawna jest członkinią muzycznej grupy NIC.

Jakub Majchrzak – muzyk i filmowiec-amator. Od dziesięciu lat związany z wrocławskim zespołem Kurws, a także z grupami Przepych, Pustostany i Norymberga. Pracuje nad swoim solowym projektem Strzał w Kolano i współtworzy w duecie z Catariną Santos live-act Życia Żółć.