Ján Skaličan

Rok urodzenia: 1989 Dziedzina: Fotografia Miasto rezydencji: Wrocław

Ján Skaličan – słowacki artysta wizualny, który pracuje głównie w dziedzinie fotografii i obecnie zastanawia się nad spektrum jej możliwości. Jego twórczość jest rodzajem świadectwa, próbą artykulacji myśli opartej na postrzeganiu konkretnego miejsca i jego przeszłości w celu przywrócenia doświadczenia świata, którego pamięci nie da się na powrót zmaterializować. Punktem wyjścia jego poszukiwań jest próba zrozumienia i przekazania idei niekończących się powrotów i cyklicznych powtórzeń przeszłości prowadzących do niepewnej teraźniejszości.  Myślenie/kreacja jest dla niego procesem niedokończonym, jakby powracającym, który musi być trwale rozwijany i materializowany, aby uświadamiać sobie możliwości i własną pozycję na horyzoncie zdarzeń. Jest w pełni świadomy ograniczeń wszechobecnego medium fotografii. Systematycznie wybiera między możliwościami, jakie dostarczają media. Myśląc o obiekcie pracuje z instalacjami dźwiękowymi. Świadomie opiera się na idei dwuwymiarowej przestrzeni, która staje się dla niego niewystarczająca. 

Ján jest absolwentem Wydziału Fotografii i Nowych Mediów na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie (2012 - 2018), gdzie obecnie pracuje nad rozprawą doktorską zatytułowaną "Procedury dochodzeniowe w sztuce współczesnej". Podczas studiów odbył staż na Uniwersytecie Sztuki w Belgradzie. Od 2012 roku wraz z Ivą Durkáčovą i Ľubošem Kotlárem tworzy niezależną grupę artystyczną. Od 2014 do 2017 roku był również współzałożycielem, kuratorem i organizatorem galerii Žumpa. W tym roku uczęszczał do szkoły BAK w Bratysławie (semestr zimowy). Aktywnie prezentuje swoje prace na Słowacji i za granicą.

Miesięczna rezydencja we Wrocławiu jest wynikiem styczniowego naboru zrealizowanego we współpracy Strefy Kultury Wrocław z K.A.I.R - Košice Artist in Residence. Nabór był skierowany do artystów wizualnych i interdyscyplinarnych, którzy poprzez działania związane z kulturą i sztuką poszukują odpowiedzi na problemy globalne. Program rezydencyjny jest wspierany/ finansowany przez Słowacką Radę Sztuki.