Jana Shostak

Zaległy urlop: Białoruska Zima

Rok urodzenia: 1993 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocław

Jana Shostak urodziła się w 1993 r. w Grodnie na Białorusi. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studia magisterskie na Wydziale Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Mirosława Bałki. W swojej praktyce artystycznej skupia się na działaniach aktywizujących/hakujących społeczności poza obrębem świata sztuki.

Jest finalistką Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko, laureatką Grand Prix konkursu Młode Wilki ’16 oraz I miejsca na Festiwalu In Out. Białoruska artystka brała udział w wielu wystawach, m.in. w Manifesta 11 w Zurychu; WRO 2017 Biennale: Draft Systems we Wrocławiu; The Wall, Trafostacja Sztuki w Szczecinie; Communis. Renegocjacje wspólnoty w lublińskiej Galerii Labirynt; There, siedzibie banku PKO B.P. w Warszawie, a także Not-Aufnahme, 48 Stunden Neukölln w Berlinie.

Jana Shostak jest przedostatnią już uczestniczką pochodzenia białoruskiego mieszkającą w Polsce i zaproszoną do projektu Zaległy urlop: Białoruska Zima. Wrocławska, dwutygodniowa rezydencja to czas oddechu i gest wsparcia artystek z Białorusi w dobie aktualnych, niepokojących wydarzeń.