Karolina Wycisk [Kultura Mobilna 5.0]

Dziedzina: Performance Miasto rezydencji: Meksyk

Wizyta studyjna Karoliny Wycisk podczas „International Contemporary Dance Festival of Mexico City 2018” ma na celu promocję polskich artystów związanych z tańcem i choreografią na rynku amerykańskim. Udział w festiwalu jest bezpośrednim efektem wizyty na amerykańskiej platformie tańca, która odbyła się na początku kwietnia tego roku w Płowdiw (Bułgaria) i otrzymanego tam zaproszenia. Wizyta będzie więc kontynuacją rozpoczętych już rozmów na temat możliwej współpracy i wymiany między polskimi a amerykańskimi choreografami, kuratorami i producentami. Wizycie towarzyszyć będą prezentacje, także poza festiwalem, spektaklu polskiego choreografa Hygina Delimata „Slowstepper”, również wywodzącego się z Wrocławia, z którym bezpośrednio współpracuję.

Podczas wizyty planowane są rozmowy z amerykańskimi kuratorami i promotorami, konsultacje kuratorskie i prezentacja najciekawszych trendów w polskim tańcu, a także możliwość poznania meksykańskiej (i nie tylko, festiwal bowiem organizowany jest na szerszą skalę) sceny tańca współczesnego. Wycisk chciałaby skupić się na możliwej, przyszłej współpracy między polskimi a amerykańskimi instytucjami i inicjatywami, do tej pory nie organizowanymi na większą skalę.

Karolina Wycisk — krytyczka i menadżerka tańca. Koordynatorka Polskiej Platformy Tańca 2017 i 2019, showcase’u polskiego tańca dla międzynarodowej publiczności; stale współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca. Kuratorka trzech edycji Sceny Tańca Studio (V—VII 2017, wspólnie z Katarzyną Bester). Kuratorka festiwalu polskiego tańca IDIOM w Pradze (2016, 2017). Producentka Nowego Festiwalu Sztuki Tańca ROZBIEG w Siedlcach (2018). Doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim; teksty krytyczne publikuje m.in. w „Didaskaliach”, na portalu taniec POLSKA [pl]. Współpracuje m.in. z Maciej Kuźmiński Company oraz Hyginem Delimatem, promując twórczość polskich choreografów za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Szefowa Fundacji PERFORMAT.