Maria Łuc

Kultura Mobilna 2020

Rok urodzenia: 1993 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Blanca, Murcia, Hiszpania

Partner

AADK Spain

Z początkiem czerwca Maria Łuc weźmie udziału w programie rezydencji artystycznych prowadzonego przez platformę AADK Spain (Aktuelle Achitektur Der Kultur). Działalność platformy skupia się w centrum artystycznym Centro Negra znajdującym się w miasteczku Blanka położonym w południowo-wschodniej Hiszpanii (region Murcia). Młoda artystka zamierza wykorzystać materiały i obserwacje zebrane podczas pobytu w tym miejscu. Za pomocą spontanicznie wykonywanych fotografii, filmów, notatek, a także rysunków chce stworzyć multimedialną instalację, którą zaprezentuje podczas cyklicznej wystawy “Open Studios”.

Pozostając w ścisłej relacji ze swoim otoczeniem naturalnym, z pomocą licznych materiałów zgromadzonych podczas spacerów po okolicy Blanki (fotografii, filmów, a także fragmentów potłuczonej ceramiki, czy obiektów organicznych - liści, kwiatów oraz owoców), tworzy dwubiegunowy projekt interdyscyplinarny „BLUE can be also RED”. Jedną Z części projektu. Jego druga część “pomarańczowo-czerwona”, stanowi dokumentację realnej działalności zbierania lokalnych owoców. Monotonia i powtarzalność tej czynności odkrywa przed Marią fizyczne aspekty naszej egzystencji i piękno jej cykliczności, szczególnie w odniesieniu do cyklu kobiety. 

Maria Łuc pochodzi z Wrocławia, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku Grafika. Wcześniej studiowała także w École supérieure d’Art et Design w Orleanie we Francji, a także  w Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie. Obroniony dyplom w Pracowni Książki oraz w Pracowni Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych został zaprezentowany podczas Wystawy Najlepszych Dyplomów w galerii BWA Wrocław Główny w październiku zeszłego roku. Profil artystyczny Marii oscyluje pomiędzy różnymi dziedzinami. Zainteresowania formalne zapoczątkowane przez malarstwo sztalugowe oraz fotografię analogową stale rozszerza o eksperymenty z kolażem, animacją i filmem. Za pomocą tych mediów tworzy niekonwencjonalne realizacje projektowe poruszające współczesne zagadnienia związane z ekologią, kulturą i naukami społecznymi.