Mario Paniego jest artystą konceptualnym i wizualnym. Sztuka to dla niego wymówka i sposób na życie, a także odkrywanie świata i samego siebie. Lubi się uczyć przy okazji pracy nad każdym kolejnym projektem, jednocześnie korzystając z różnych mediów i dbając o charakter danej realizacji. Jest absolwentem sztuk pięknych na Uniwersytecie Anglii Zachodniej. Studia doktoranckie ukończył natomiast na Uniwersytecie Kraju Basków. Posiada także tytuł magistra w zakresie „Design Management” (Uniwersytet Kraju Basków) oraz „Culture Management” (Uniwersytet Alcalá de Henares). Swoje prace prezentował w Argentynie, Chile, Chorwacji, Niemczech, Czechach, Korei Południowej i Hiszpanii. Równocześnie pracował na uniwersytecie i realizował liczne projekty.
We Wrocławiu, podczas rezydencji na przestrzeni od października do listopada tego roku, Paniego bada temat reklamy w przestrzeni publicznej miasta, analizując zarówno dobre, jak i złe praktyki oraz polityki miejskie, a także porównując je z tymi znanymi z rodzinnego Bilbao. Realizując interwencje w przestrzeni Wrocławia, stara się zwiększyć świadomość na temat tzw. „szumu wizualnego”, który na co dzień towarzyszy nam we współczesnych ośrodkach miejskich. Ten „hałas” czy „wizualne zanieczyszczenie”, jak twierdzi Paniego, rozprasza nas i zajmuje zbyt wiele miejsca na ulicach i w naszych życiach. Ulice zawłaszczane są w coraz większym stopniu przez reklamy, firmy i konsumeryzm, a w coraz mniejszym należą do ludzi oraz ich relacji, natury i architektury.
Bliżej będzie można przyjrzeć się pracy Paniego 15 listopada o godz. 19:00 w Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze. Spotkanie, do udziału w którym zaproszeni zostaną przedstawiciele lokalnych organizacji, służyć ma jednak nie tylko prezentacji projektu artysty, ale też rozmowie na temat kondycji współczesnych miast. Czy możemy je sobie wyobrazić bez reklam?