MixMediaLab

MMLab

Dziedzina: Rzeźba, fotografia, sztuka miejska Miasto rezydencji: Świdnica, Kłodzko

MixMediaLab to pierwszy projekt rezydencyjny, który w ramach AIR Wro zrealizowany został na terenie Dolnego Śląska. W ramach MMLab artyści mieli okazję eksperymentować pod okiem doświadczonych kuratorów. Pierwsza odsłona projektu poświęcona była trzem dziedzinom sztuki: rzeźbie, fotografii i sztuce miejskiej, a jej istotą było badanie związków sztuki z konkretną przestrzenią i jej kontekstem – stąd też koncepcja zakładająca, że podczas każdej z mikrorezydencji zaproszeni artyści przygotują pracę przeznaczoną do funkcjonowania w ściśle określonym miejscu. Istotny był także kontekst obszarów przygranicznych Dolnego Śląska – regionu o bogatej, wielokulturowej i wielonarodowej przeszłości, gdzie różnorodne tradycje, przyniesione wraz z falą migracji ludności po II wojnie światowej.

Artyści:

Maciej Kasprzak – pochodzący z Warszawy fotograf dokumentalny, absolwent Studium Fotografii ZPAF, zainteresowany przede wszystkim badaniem tkanki miejskiej. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw fotograficznych i w licznych publikacjach. W ramach MMLab przygotował cykl zdjęć „Uśpione”, w którym sportretował piękno Dolnego Śląska ukryte w miejscach opuszczonych i zaniedbanych.

Piotr Twardowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w której od 2000 roku wykłada na Wydziale rzeźby. Wielokrotny stypendysta polskich i zagranicznych instytucji, zdobywca nagród i wyróżnień międzynarodowych. Brał udział w prestiżowych wystawach, sympozjach i konferencjach międzynarodowych. Podczas pobytu w Osadzie Gaj pod Kłodzkiem, we współpracy z Piotrem Makałą – kuratorem rezydencji, przygotował rzeźbę „Ślady” zainspirowaną dawnymi kapliczkami przydrożnymi.

Luca Zamoc – urodzony we włoskiej Modenie absolwent Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie. Zajmuje się street artem, sztuką nowych mediów oraz ilustracją. Mieszkał i tworzył m.in. w Mediolanie, Berlinie, Stambule, Nowym Jorku i Los Angeles, aktualnie związany jest z Barceloną. Inspiruje się różnorodnymi zjawiskami i tekstami kultury: od komiksu lat osiemdziesiątych, przez Biblię, po ludzką anatomię. W Świdnicy Zamoc stworzył mural na ścianie kamienicy przy ulicy Teatralnej, dla którego inspiracją była legenda o świdnickim gryfie.