Nagore Legarreta

Rok urodzenia: 1981 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocław

Nagore Legarreta jest absolwentką Komunikacji Audiowizualnej na Uniwersytecie Kraju Basków (UPV/EHU). Jej zainteresowanie fotografią narodziło się, kiedy pracowała dla lokalnej gazety „Hernaniko Kronika” (2003-2009). Od tego czasu eksploruje świat fotografii zarówno jako artystka, jak i nauczycielka. Legarreta odnalazła idealne dla siebie medium w postaci fotografii otworkowej. Jej prace prezentowane były w centrach sztuki oraz podczas wydarzeń takich, jak Photoespaña 2016, Galeria Saatchi (Londyn), Muestra de Arte Joven de La Rioja, Koldo Mitxelena Kulturunea (San Sebastian), Le Bel Ordinaire (Pau) czy Gran Canaria Foto 2016. Jest także autorką książki „Editopoa” (2011, Banizu Nizuke).

Legarreta kontynuowała we Wrocławiu projekt, który w San Sebastian dedykowała rzece Urumea. Tu punkt wyjścia stanowić ma Odra. Odra była świadkiem rozwoju Wrocławia, jego codzienności, ale też historii, wojny i odrodzenia. Rezydentka pragnęła jej więc dać możliwość przedstawienia, jak ona widzi miasto i ludzi, a także co i kogo napotyka na swojej drodze. Aby to uczynić, umieściła na powierzchni Odry kamery otworkowe zbudowane z puszek. Legarreta zaprosiła też wrocławian do fotografowania z nią rzeki, wykorzystując do tego kamery zbudowane uprzednio podczas warsztatów. Do nawiązania dialogu z Odrą artystka zachęciła również lokalnych muzyków, aby ci z kolei zagrali na instrumentach zbudowanych z puszek i kontenerów oraz wypełnionych wodą z rzeki.

Wyniki rezydencji Legarrety prezentowane były podczas międzynarodowej konferencji „Miasto i Kultura” we Wrocławiu w dniach 20-22 września 2017 roku.