Natalia Gołubowska [Kultura Mobilna 6.0]

Rok urodzenia: 1988 Miasto rezydencji: Nowy Jork

Natalia Gołubowska – absolwentka Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z tytułem Najlepszego Dyplomu w 2014 roku. Czynnie reprezentuje grupę mediatorów sztuki. Z zawodu krytyczka, kuratorka, projektantka szkła. W swoich działaniach łączy pasję tworzenia i potrzebę funkcjonowania w grupie. Zajmuje się edukacją artystyczną i tworzy projekty zaangażowane społecznie, realizując m.in. autorski program readaptacyjny na terenie Zakładu Karnego w Wołowie.

Celem wizyty studyjnej Gołubowskiej w Nowym Jorku był rozwój artystyczny i zawodowy na polu animacyjnym, prowadzenie działań warsztatowych w oparciu o kolekcje muzealne, ustanowienie współpracy z instytucjami kultury i sztuki zaangażowanej społecznie, a także nawiązanie nowych kontaktów. Wizyta pozwoliła jej też na rozwinięcie projektu edukacyjno-artystycznego „Wołów – Nowy Jork, New York – Wołów”, realizowanego od 2017 roku we współpracy z instytucjami kultury w Wołowie. W ramach jego pierwszej edycji w obu miastach powstały prace artystyczne, które następnie były prezentowane podczas wystaw w obu miastach. W Nowym Jorku Gołubowska poznała kolejnych uczestników tego projektu oraz portretowane przez nich miejsca, a następnie w ramach drugiej edycji przeprowadziła warsztaty z uczestnikami programu „ARTonia”, a także badała twórczość Jacksona Pollocka, odwiedzając m.in. Museum of Modern Art czy dom samego artysty.

Wizyta studyjna została zaplanowana na zaproszenie Krystyny Magaj-Pituly, która pracuje w nowojorskiej Szkole Języka i Kultury Polskiej.