Nina Holzweg

Rok urodzenia: 1982 Dziedzina: Sztuki wizualne, grafika warsztatowa Miasto rezydencji: Wrocław

Wymianę rezydencyjną dla twórców specjalizujących się w grafice warsztatowej Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno organizuje już czwarty rok z rzędu. W  kwietniu tego roku do Wrocławia przyjedzie Nina Holzweg – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, malarka i graficzka warsztatowa, która w swojej twórczości zajmuje się głównie zdewastowanymi przestrzeniami miejskimi.

Artystka postrzega miasto jako scenę gwałtownych zmian, pełne kontrastów, zmagań między tymczasowymi, prowizorycznymi konstrukcjami a nowymi formami. Inspiruje ją wielokulturowa mieszanka starego miasta, kamienice poprzecinanie socjalistycznymi blokami z prefabrykantów. Przyciągają ją – stojące w sprzeczności ze sobą – nowa i stara architektura, a także ambiwalencja między pięknem a rozpadem.

Poza malarstwem i fotografią główną formą jej artystycznych działań pozostaje grafika warsztatowa. Jest to zarówno sitodruk jak i akwaforta, od niedawna także litografia fotograficzna. Litografii używa jako medium umożliwiającego graficzne przedstawienie struktury różnych powierzchni. Techniki te chce zgłębić podczas pobytu we Wrocławiu.