Pablo Ramírez González

Overdue time off / Zaległy urlop

Rok urodzenia: 1990 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocłw

Z początkiem sierpnia Pablo Ramírez González weźmie udział w programie rezydencyjnym SKW Overdue time off / Zaległy urlop. Artysta meksykańskiego pochodzenia urodził się w Guadalajarze i niespełna 3 dni po przyjeździe do Polski spotkał się z problemem niemożności podróżowania z powodu pandemii COVID-19. Twórca posiada wyższe wykształcenie w zakresie produkcji artystycznej i sztuk wizualnych. Ukończył Autonomous University of the State of Morelos, UAEM (Meksyk).

Pablo Ramírez González interesuje się relacją pomiędzy wypoczynkiem a pracą, a także tematem współczesnej turystyki, neohippie i duchowych doświadczeń. Tuż przed przyjazdem do Polski, trzy miesiące temu, González pracował w dżungli Majów w Tulum, które jest jednym z najbardziej popularnych miejsc dla turystyki alternatywnej na Meksykańskich Karaibach. Fotografował wówczas sprzeczności tamtejszego środowiska i stworzył cykl prac zatytułowany „Jungleporn”. Warto podkreślić, że postanowił on ponownie zastanowić się nad wspomnianymi ,,rajskimi wakacjami” podczas rezydencji we Wrocławiu i stworzyć zaciszne miejsce do wyświetlania swoich fotografii wpasowując je w otoczenie miasta. W swoim projekcie pragnie podkreślić analogowość tych działań.

Artysta posiada w swoim dorobku wiele projektów włączających lokalną społeczność np. w 2019 roku współpracował z kolektywem Identitat z Barcelony przy projekcie „Ekosystemy wypoczynku”. Stworzył wtedy mapę dla nieudokumentowanych migrantów. Pozostałe projekty to głównie instalacje intermedialne, projekty fotograficzne, murale oraz realizacje o charakterze badawczym tzw. Artistic research projects.