Paulina Derska

Kultura Mobilna 2020

Rok urodzenia: 1989 Dziedzina: Muzyka Miasto rezydencji: Islandia

 

Paulina Derska, młoda kompozytorka urodzona w Łodzi jest beneficjentką letniego naboru do Kultury Mobilnej – programu wsparcia dla twórców i twórczyń z Dolnego Śląska.

Derska ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji i organów (dyplom z wyróżnieniem) w Łodzi, a następnie kontynuowała edukację na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. W czasie studiów udało jej się osiągnąć znaczące sukcesy: jest dwukrotną finalistką międzynarodowego konkursu Young Talent Award (2016 i 2017) w Krakowie, laureatką nagrody publiczności na Indie Film Müsic Competition 2020 oraz zwyciężczynią programu rezydencji kompozytorskich Agaty Zubel i Michała Moca na Islandię w roku 2020. Jest bardzo aktywna na polu kompozycji teatralnej. Spektakle z jej muzyką były kwalifikowane na międzynarodowe festiwale takie jak: SzekspirOFF i ProContra ('Ryszard III' reż. A. Tabisz); Sopockie Konsekwencje Teatralne (Il miejsce) oraz Noc Teatru na Faktach w Instytucie Grotowskiego ('Hercia' reż. A. Tabisz); Pestka oraz Metaformy ('W beczce chowany' reż. A. Wolszczak). Jej utwory wykonywane były w Polsce, Hiszpanii i Włoszech. Kompozycja licencjacka - poemat 'Hijo de la Luna' została wybrana przez Rektora AM do wykonania w NFM pod batutą maestro Marka Pijarowskiego.

Muzyczny projekt zgłoszony do programu KM dotyczył wsparcia wyjazdu, wspomnianej rezydencji na Islandii. Ideą projektu jest czerpanie z piękna tego kraju oraz jego tradycji muzycznych w celu spożytkowania wrażeń w późniejszych działaniach artystycznych. Miejsce udostępnione w celach rezydencji jest idealną przestrzenią do pracy kompozytorskiej - odosobniony dom wyposażony w pianino, bogate zbiory nutowe oraz regionalną płytotekę. Paulina Derska zamierza także czerpać inspiracje muzyczne podczas samotnych wędrówek i podziwiania islandzkich krajobrazów, podczas których nie była narażona na kontakt ze zgromadzeniami ludzi i przez to pandemicznie bezpieczna.