Rafał Łuc

Kultura Mobilna 8.0

Rok urodzenia: 1987 Dziedzina: Muzyka Miasto rezydencji: Blagnac

W pierwszych dniach lipca tego roku, w studio Eole w Blagnac we Francji, Rafał Łuc pracował nad rejestracją kompozycji Pierre’a Jodlowskiego „Something out of Apocalypse”. Utwór ten znajdzie się na kolejnej, monograficznej płycie Jodlowskiego, co jednocześnie stanowić będzie dla Łuca znaczący krok w jego rozwoju artystycznym i zawodowym jako akordeonisty. Praca nad tym albumem to również jeszcze jeden międzynarodowy projekt z jego udziałem. Ważna także dlatego, że we Francji Łuc nie miał jeszcze okazji ani nagrywać, ani koncertować. Posiadanie w dorobku nagrania w tak prestiżowej wytwórni, jaką jest studio Eole, umożliwi mu ponadto dalszą pracę na francuskim rynku muzycznym, a także nawiązanie kontaktów z innymi francuskimi artystami i kompozytorami.

Rafał Łuc to absolwent Royal Academy of Music w Londynie, Musikene Centro Superior de Musica del Pais Vasco w San Sebastian oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, w której obecnie pracuje na stanowisku asystenta. We wrześniu 2018 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Podczas studiów w Wielkiej Brytanii występował w najważniejszych salach koncertowych, m.in. St. Martin in the Fields, Barbican Centre, Royal Albert Hall, Bridgewater Hall, Colston Hall, a także kilkukrotnie w Wigmore Hall – jako finalista konkursów Young Concert Artists Trust i Patron’s Award. Zadebiutował już też w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertował m.in. Carnegie Hall. Łuc uczestniczy regularnie w najważniejszych festiwalach muzyki najnowszej, takich jak Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna, Huddersfield Contemporary Music Festival, Ostrava New Music Days.

Ze szkockim altowiolistą Ianem Andersonem Rafał Łuc tworzy Duo van Vliet. Jest również współzałożycielem i członkiem zespołu Kompopolex. Współpracuje z takimi zespołami, jak BBC SO, Royal Opera House, Aurora Orchestra, Britten Sinfonia, London Sinfonietta, Nash Ensemble, Chroma, Rambert Dance Company, Riot Ensemble, NFM Filharmonią Wrocławską i Operą Wrocławską. W czerwcu 2015 roku, nakładem wytwórni DUX, ukazała się jego debiutancka płyta „acc++ca” z utworami na akordeon i elektronikę. Dwa lata później, w czerwcu 2017 roku, nakładem Orchid Classics ukazała się płyta Duo van Vliet „Lachrymae ReVisited”, nominowana przez New Music Scotland do EMV Award for New Music Recording of the Year.