Taavi Suisalu

EMAP/EMARE

Rok urodzenia: 1982 Dziedzina: Nowe media Miasto rezydencji: Wrocław

Centrum Sztuki WRO, wraz z 10 partnerami z czołowych europejskich organizacji i instytucji sztuki mediów, w grudniu 2017 roku uruchomiło europejską platformę sztuki mediów – EMAP (European Media Art Platform), będącą największą platformą wymiany artystycznej i pobytów rezydencyjnych dla artystów sztuki mediów w Europie. Strefa Kultury Wrocław ma przyjemność wspierać udział Centrum Sztuki Wro w ramach AIR Wro.

EMAP/EMARE to program dwumiesięcznych pobytów rezydencyjnych, skierowany do europejskich artystów, działających w dziedzinie mediów cyfrowych, w tym twórców internetowych, filmowców oraz autorów pracujących z wideo, dźwiękiem i/lub performansem.

Artystą zaproszonym na rezydencję do Centrum Sztuki Wro w kwietniu i maju 2018 roku jest Estończyk Tavi Suisalu. Artysta porusza się w obszarze nowych technologii, dźwięku i performansu, mieszając tradycję i współczesną wrażliwość, ożywiając obszary peryferyjne do twórczych spotkań. Na jego działania mają wpływ zjawiska współczesnego społeczeństwa oraz jego stosunek do technologii, także tej, z której korzysta. Suisalu stosuje subiektywne metody badawcze do badania zjawisk społeczno-kulturowych, interesuje się zachowaniem, percepcją i myśleniem istot społecznych.

Taavi Suisalu wystawiał swoje prace i występował głównie w Estonii, ale też w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, na Islandii, w Szwajcarii, Rosji, Belgii i krajach bałtyckich. W 2014 roku otrzymał nagrodę Young Estonian Artist Prize za wystawę w nieistniejących wioskach południowej Estonii. Jest także laureatem II nagrody podczas Biennale Fotografii w Rydze (2017) za pracę „Distant Self-Portrait”. Obecnie mieszka i pracuje w Tallinnie.