W ramach festiwalu „Lille Meets Wrocław”, organizowanego przez fundację Avant Art, będą też mieć miejsce rezydencje artystyczne. W jednej z nich weźmie udział aż pięcioro artystów z trzech miast: Thomas Zaderatzky i Monsieur Nuage z Lille, Emiko i Adrian Jackowski z Wrocławia oraz William York z Leeds.
Twórcy pracować będą w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, a ich głównym narzędziem przekazu stanie się videomapping. Efekty swojej pracy artyści przedstawią podczas prezentacji 19 listopada na tle rzeźb i instalacji z zasobów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, także w przestrzeni ASP.
W marcu 2017 roku artyści ponownie spotkają się na rezydencji, tym razem w Lille w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Thomas Zaderatzky
Niezależny artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, związany z północnym regionem Francji. W swojej pracy Zaderatzky wykorzystuje przede wszystkim nowe media, tworzy instalacje i live acty. Z pikseli i konkretnych kształtów, kodując, kreuje interdyscyplinarne projekty dla muzycznych i tanecznych show, festiwali, wystaw oraz innego rodzaju widowisk. Jest współtwórcą artystycznego kolektywu Machine Sauvage zajmującego się sztuką vj i cyfrową.
Monsieur Nouage
Francuski grafik i VJ, absolwent Akademii Sztuk Pięknych. Wykonuje instalacje video na żywo od ponad 14 lat, a od kilku lat zajmuje się również videomappingiem. Pracuje zarówno dla dużych festiwali, jak i tworzy mappingi na rodzinnych imprezach. Wiele go inspiruje, ale najbardziej lubi eksperymentować z kolorami i nasyceniem, jak i poszukiwać starych, zapomnianych taśm z nagraniami.
Emilia Gumińska aka Vj Emiko
Historia VJ Emiko zaczyna się w 2005 roku. Kolejne sześć lat to praca z fotografią, produkcją materiałów video i wizualizacjami. Artystka szybko ujawniła bardzo indywidualne podejście do VJ-ingu oraz wypracowała ciekawy i charakterystyczny styl dla swoich obrazów. Na swoim koncie ma występy na wielu imprezach kulturalnych, muzycznych i audiowizualnych, m.in. Era Nowe Horyzonty, Festiwal Nowa Muzyka, Visual Berlin Festival.
Adrian Jackowski
Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracujący m.in. z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i realizujący projekty w ramach licznych festiwali, na przykład podczas Musica Electronica Nova.
William York
William York to artysta audiowizualny, często pracujący pod pseudonimem Willis. Interesuje go przede wszystkim abstrakcja i imersja. Założeniem jego twórczości jest rzucenie wyzwania fizycznym, emocjonalnym i psychicznym zdolnościom człowieka poprzez tworzenie prac, które charakteryzuje brak harmonii. Pejzaż dźwiękowy, nagrania terenowe, wielkie, metaforyczne obrazowanie ma rzucać wyzwanie psychodelicznym aspektom naszej natury, które można dostrzec i wydobyć z rutyny dnia codziennego.