Ulyana Nevzerova

Białoruska wiosna

Rok urodzenia: 2001 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocław

Ulyana Nevzorova, białoruska artystka urodzona w 2001 roku, obecnie mieszka i pracuje w Mińsku. Pracuje z takimi technikami jak ilustracja, grafika, sztuka uliczna, fotografia i wideo. Ukończyła szkołę artystyczną w 2018 r., a następnie European College of Liberal Arts na Białorusi w 2019 roku. Aktywnie uczestniczy w programie „Białoruska Szkoła Praw Człowieka”. Aktualna sytuacja u wschodnich sąsiadów mocno wpłynęła na pracę Ulyany, a w ciągu ostatniego roku jej pozycja obywatelska i praca zaczęły się pokrywać. Główne tematy jej twórczości dotyczą łamania praw człowieka na Białorusi.

Ulyana jest uczestniczką projektu „Białoruska wiosna” – rezydencji artystycznej w ramach programu AIR Wro, która prowadzona jest we współpracy z działaniami programu Sąsiadujemy w Pracowni Komuny Paryskiej 45. Twórczyni, podczas swojego pobytu rezydencyjnego we Wrocławiu (kwiecień – maj 2021), będzie łączyć działania wizualne (czasem performatywne) z przestrzenią publiczną i inicjatywami społecznymi, opowiadając zaangażowane historie o tkance miejskiej i o swoim pochodzeniu. 

– Chcę zanurzyć się w lokalnym środowisku i stworzyć coś w oparciu o to doświadczenie – podkreśla Ulyana, zwracając uwagę na potrzebę poznania Wrocławia z perspektywy artystki wizualnej na co dzień mieszkającej w innym mieście – Mińsku.

Rezydencja artystyczna „Białoruska Wiosna” ma na celu dotarcie do lokalnej społeczności poprzez interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej lub wspólne działania z mieszkańcami i stworzenie im przestrzeni do pracy. Artystka swoje działania skupi na Przedmieściu Oławskim, którego bogata historia, zmiany wizerunku na przestrzeni lat, a także kwestie społeczne stały się inspiracją dla wielu twórców zarówno polskich, jak i zagranicznych.