Vladimir Radmanović

Job shadowing

Rok urodzenia: 1987 Dziedzina: Zarządzanie projektami w kulturze Miasto rezydencji: Wrocław

Strefa Kultury Wrocław – jako instytucja, która po roku obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 nadal rozwija współpracę w sieci miast noszących tytuł ESK – od 2018 roku gości we Wrocławiu menedżerów kultury na wizytach studyjnych, organizowanych w ramach programu AIR Wro w formule tzw. „job shadowing“.

W 2019 roku na pierwszą wizytę do Wrocławia przyjechał Vladimir Radmanović, który w biurze ESK Nowy Sad 2021 pracuje jako tłumacz i zajmuje się relacjami międzynarodowymi, w tym m.in. jest koordynatorem programów wspierających mobliność lokalnych środowisk twórczych, np. Plants AiR (rezydencje artystyczne) czy Kizuna (we współpracy z EU-Japan Fest). Radmanović jest absolwentem anglistyki i literatury na Uniwersytecie w Nowym Sadzie.

W trakcie wizyty studyjnej we Wrocławiu na przełomie marca i kwietnia tego roku Radmanović uczestniczył w międzynarodowej konferencji o kulturze AIR Wro Talks, także organizowanej przez SKW w ramach programu AIR Wro, ale przede wszystkim poznawał wrocławskie instytucje i organizacje, które prowadzą programy rezydencyjne i rozwijają współpracę z partnerami z zagranicy, m.in. Centrum Sztuki WRO, OP ENHEIM, TIFF Center, Wrocławski Dom Literatury czy BWA Wrocław. Oprócz tego Radmanović miał również okazję, aby dowiedzieć się, jak po roku obchodów ESK we Wrocławiu funkcjonują programy wówczas zainicjowane, np. Mikrogranty, Sąsiadujemy (wcześniej Wejście od podwórza) i AIR Wro, te młodsze, jak LWOWRO czy Wrocławski Program Wydawniczy oraz festiwale, m.in. WROsound oraz Europejska Noc Literatury.