Volha Martynenka

Zaległy urlop: Białoruska Zima

Dziedzina: Fotografia Miasto rezydencji: Wrocław

Volha Martynenka już z początkiem grudnia weźmie udział w projekcie rezydencyjnym Strefy Kultury Wrocław Zaległy urlop: Białoruska Zima. Artystka wizualna pochodzi z Mińska i aktualnie zamieszkuje Wrocław. Kształciła się w trzech kierunkach: dziennikarstwie i fotografia, a swoją edukację zakończyła na Sztuce Mediów na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze – jej praca magisterska była związana z dokumentacją sztuki performansu.

Artystka brała udział w licznych interdyscyplinarnych wystawach i festiwalach filmowych w Berlinie, Londynie i Amsterdamie. W Mińsku, gdzie nauczała sztuki wideo w niezależnej liberalnej uczelni ECLAB, zaprezentowała swoje prace na festiwalach DACH i Dotyk. Zajmuje się głównie fotografią uliczną i dokumentacją lokalnej sztuki i wydarzeń politycznych. W latach 2018-2019 uczestniczyła w programie stypendialnym im. Lane'a Kirklanda na Uniwersytecie Wrocławskim. Wystawa "Berlin/Mińsk/Wrocław – Poruszenia" ze zdjęciami z lat 2013-2019 była prezentowana we wrocławskim Firleju w grudniu zeszłego roku. Aktualnie pracuje dla Edgeryders jako copywriter.

Volha Martynenka jest trzecią z pięciu artystek pochodzących z Białorusi i mieszkających w Polsce zaproszonych do projektu Zaległy urlop: Białoruska Zima. Wrocławska, dwutygodniowa rezydencja to czas oddechu i gest wsparcia artystek z Białorusi w dobie aktualnych, niepokojących wydarzeń.