Wykwit [Kultura Mobilna 4.0]

Supermarket – Stockholm Independent Art Fair 2018

Dziedzina: Sztuki Wizualne Miasto rezydencji: Sztokholm

Karolina Włodek, Karolina Balcer i Adam Martyniak to członkowie wrocławskiej inicjatywy artystyczno-galeryjnej Wykwit, która zaproszona została do udziału w niekomercyjnych targach sztuki współczesnej Supermarket w Sztokholmie w kwietniu tego roku. Co je charakteryzuje, to prezentowanie unikalnych pomysłów, galerii, przestrzeni projektowych, grup artystycznych i innych inicjatyw kreowanych przez twórców z całego świata. Dzięki intensywnemu programowi wydarzeń Supermarket to jednak nie tylko targi. Równie istotne w programie jest tworzenie przestrzeni do budowy międzynarodowej sieci współpracy i wymiany między samoorganizującymi się artystami i prowadzonymi przez nich inicjatywami. Tematem tegorocznych targów jest „dziedzictwo”. Prezentacja Wykwitu będzie zatem odnosić się do poniemieckiego domu, w którym wrocławianie mieszkają i pracują oraz do relacji i emocji, jakie w jego przestrzeni kształtują.

Karolina Balcer – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Obecnie doktorantka na tej samej uczelni. Jej projekt dyplomowy zatytułowany „Blok Techniczny” został uznany za dyplom roku w Katedrze Malarstwa i zdobył nagrody takie jak: Nagrodę Publiczności podczas 4 Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew” (2014), nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i nagrodę magazynu sztuki Format podczas 24. przeglądu Promocje w Legnicy (2014). Laureatka konkursu Fresh Zone na ArtBoom Festival w Krakowie (2015), Uczestniczka m.in. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (2015), Bielskiej Jesieni (2015), 14.edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL (2016) czy Artloop Festival (2016). Zajmuje się malarstwem, wideo, tworzy instalacje w przestrzeni publicznej. Jej działania zawierają w sobie dużą wrażliwość na architekturę jako narzędzie organizacji życia społecznego. Od 2015 współtworzy galerię Wykwit. Od 2017 członek zarządu Wytwórni Wykwitex.

Karolina Włodek – Absolwentka Mediacji Sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Malarstwa w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym. Autorka kolaży, instalacji oraz projektów twórczych („DADA-baba” 2016; „Kombinat Budowlany” 2016; „Letnia Rezydencja w Gardzienicach” 2014; „DomoFonia – instalacja domofonowa, jako przestrzeń działań artystycznych” 2014). Współzałożycielka Wykwitu, w którym zajmuje się grupą Warstwy. Często pracuje kolektywnie. Zainteresowana codziennością, lubi kiedy życie prywatne miesza się ze sztuką, w pracy często angażuje się w działania związane z lokalnymi społecznościami.

Adam Martyniak – Autor malarstwa bagiennego, konceptualnych, często humorystycznych obiektów i instalacji site-specific. Opiekun Galerii MD_S we Wrocławiu w latach 2013- 2015. Organizator blisko 30 wystaw, w tym jako twórca lub współtwórca merytoryki m.in.: „ZŁOrzeczy” 2014, „Wiedza Niewiedzy” 2014, „Grząski Grunt” 2014, „We’re Coming to Conquer You” 2014, „Martwy Sezon” 2014, „Przymusowa Praca” 2015. W 2016 jako kurator wewnętrzny Przeglądu Sztuki SURVIVAL współtworzył projekt „Kostka Bauma”. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.