Zlata Lebedz

Zaległy urlop: Białoruska Zima

Rok urodzenia: 1998 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocław

Zlata Lebedz jest młodą artystką wizualną pochodzącą z Mińska będącą drugą uczestniczką projektu rezydencyjnego Strefy Kultury Wrocław Zaległy urlop: Białoruska Zima.

Białorusinka obecnie mieszka w Polsce i jest studentką III roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zlata pasjonuje się malarstwem figuratywnym, fotografią oraz działaniem performatywnym. Interesuje ją sztuka feministyczna oraz doświadczenia ludzi właśnie na tej płaszczyźnie.

Uczestniczka wystaw zbiorowych, takich jak: „ZÜPÅ” w Galerii Rotor2 w Göteborgu, Szwecja (2019 r.) oraz "Proste gesty" w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w tym roku. Współtworzyła wystawę „ To nie my” wraz z Emanuelą Pawłowską w katowickim BASENie.

Zlata Lebedz jest drugą z pięciu artystek pochodzących z Białorusi i mieszkających w Polsce zaproszonych do projektu Zaległy urlop: Białoruska Zima. Wrocławska, dwutygodniowa rezydencja to czas na przestrzeń twórczą, gdzie artystki będą miały możliwość skoncentrować się na własnych potrzebach .

Oglądaj wideorozmowę z artystką: TUTAJ.