Login

Register

Login

Register

Sąsiadujemy program 2019

Sąsiadujemy na Ołbinie 

Sąsiedzka kolacja i premiera Przepiśnika Ołbińskiego_fot Alicja Kielan (12)_Easy-Resize.com

Na tym pełnym niezwykłych kamienic i ciekawych historii osiedlu, wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol, przygotowaliśmy szereg sąsiedzkich atrakcji! Stworzymy lokalny przepiśnik, czyli zbiór przepisów na ołbińskie przysmaki, a także wyjątkowy Sąsiedzki Atlas – przewodnik po podwórkowych dźwiękach i obrazach. Będziemy też gotować i smakować, odkrywać magię słuchowisk w plenerze i bawić się podczas sąsiedzkich kolacji. Pojedziemy nawet na Wakacje all inclusive!

Podczas „Wrocław – wejście od podwórza” na Ołbinie powstały 3 instalacje: Nieskończony Zielony Adama Kalinowskiego, Domek na Jesionie Niedzielnych, czyli Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza, Piotra Dziurdzi i Jakuba Wesołowskiego oraz ławka KOCHAM Elżbiety Jabłońskiej.

Sąsiadujemy na Kleczkowie 

Garden Party na Kleczkowie_fot Alicja Kielan (30)-min

Na tym rozciągającym się między Dworcem Nadodrze a Starą Odrą osiedlu o wyjątkowej architekturze, będziemy sąsiadować razem ze Stowarzyszeniem Curatus. W tym roku działania rozpoczniemy 26 lipca – spotkamy się nad rzeką, by w sąsiedzkiej atmosferze zrelaksować się, lepiej poznać historię osiedla, przypomnieć sobie grę w podchody, a na koniec dnia zamienić się w słuch podczas plenerowego słuchowiska radiowego. 23 sierpnia na jednym z podwórek będziemy gotować, jeść, rozmawiać i tańczyć.

Na osiedlu odnaleźć można 6 instalacji świetlnych, które Kamila Szczęsna stworzyła w 2016 roku w ramach „Wrocław – wejście od podwórza”. Te nieoczywiste lampy wiszą w bramach na ulicach Kleczkowskiej i Krasińskiego.

Sąsiadujemy na Brochowie

Porozumienie międzygrządkowe na Brochowie_fot Alicja Kielan (2)-min

Po sąsiedzku będziemy też na Brochowie, czyli niezwykłym, zielonym osiedlu nieco oddalonym od centrum miasta. Razem z Fundacją Made in Brochów przygotowaliśmy moc sąsiedzkich atrakcji! Rozpoczniemy współczesnymi obchodami Nocy Świętojańskiej, na które złożą się: warsztaty, pochód, spektakl i nocna gra terenowa. W lipcu i sierpniu będziemy poznawać brochowskich działkowiczów, biesiadować, odkrywać magię kolejarskich potańcówek i oglądać filmy w plenerze.

Na Brochowie, a dokładnie przy ul. Koreańskiej, znajduje się instalacja „Fotoplastykon”, którą Robert Pludra (we współpracy z Katarzyną Moszczyńską) stworzył w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza”.

Sąsiadujemy na Przedmieściu Oławskim

Dzień Sąsiada_Przedmieście Oławskie_fot Marcin Szczygieł (37)_Easy-Resize.com

Do końca czerwca w Pracowni Komuny Paryskiej 45 spotkać można Novy Ruch Teatr, który razem z mieszkańcami przygotowuje wyjątkowe pocztówki dźwiękowe i poezję inspirowaną Przedmieściem Oławskim.

Od lipca w Pracowni zagości Natalia Gołubowska i jej Otwarty Zakład Artystyczny. Jak to na początku działalności, będzie chciała zapoznać się z sąsiadkami i sąsiadami, więc zaprosi Was m.in. na plenerowe śniadanie i wspólne tworzenie lizaków. Będziemy działać, kreować i świetnie spędzać czas, a nowym tematem przewodnim Pracowni stanie się Moda na Trójkąt!

Sąsiedzkie Spacery

Sąsiedzki Spacer_Ołbin_fot Alicja Kielan (5)

Podróże po ciekawych, często zapomnianych zakamarkach czterech wrocławskich osiedli. Wraz z przewodnikiem Szymonem Maraszewswkim będziemy mogli poczuć ich niepowtarzalny klimat i poznać lokalne historie. W sobotnich spacerach udział wezmą też goście specjalni – eksperci z różnych dziedzin oraz pasjonaci osiedlowej historii i architektury.

Ołbin | start pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema)
11 maja, 15 czerwca, 31 sierpnia, 12 października
MAPA OŁBINA →

Kleczków | start pod Dworcem Nadodrze
18 maja, 22 czerwca, 3 sierpnia, 21 września
MAPA KLECZKOWA →

Brochów | start przy instalacji Fotoplastykon (Koreańska 1a, obok budynku CESu)
1 czerwca, 29 czerwca, 10 sierpnia, 28 września
MAPA BROCHOWA →

Przedmieście Oławskie | start pod apteką o. Bonifratrów (ul. Traugutta 57/59)
8 czerwca, 6 lipca, 24 sierpnia, 5 października
MAPA PRZEDMIEŚCIA OŁAWSKIEGO →

*27 lipca planujemy spacer specjalny – wspólnie zdecydujemy, na które osiedle się wybierzemy i co dokładnie będziemy robić!

Każdy spacer potrwa około 2 godzin, zaczynamy zawsze o 11:00.

Dzień Sąsiada | 31 maja

Dzień Sąsiada_Brochów_fot Marcin Szczygieł (39)-min

Muzyczne święto czterech osiedli

Wszyscy sąsiedzi tego miasta – łączcie się! 31 maja osiedlowe zakątki zamienią się w sceny muzyczne. Dawniej na podwórkach często pojawiali się uliczni grajkowie: w trakcie Dnia Sąsiada będziemy świadkami powrotu do tej tradycji i wspólnie odkryjemy ją na nowo. Nie ma znaczenia umiejętność gry na gitarze, perkusji, trąbce czy skrzypcach. Dzień Sąsiada to okazja do poznania swoich sąsiadów i stworzenia wyjątkowej sąsiedzkiej orkiestry. Śpiewać, grać i posłuchać każdy może, zwłaszcza po sąsiedzku!

Miejsca:
Ołbin -> skwer Ludzi ze Znakiem „P”
Brochów -> ul. Polna
Przedmieście Oławskie -> skwer Krasińskiego
Kleczków -> róg ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Dzień Trójkąta | 7 września

2_Dzień Trójkąta_leniwe śniadanie_fot Alicja Kielan (8)-min

Poznaj smaki Przedmieścia Oławskiego

Dzień Trójkąta zapowiada się wyjątkowo smakowicie! W tym roku rozpoczniemy od wspólnego, leniwego śniadania, by nabrać sił do całodniowych aktywności. Tradycyjnie będziemy dużo spacerować i odkrywać. Tego dnia zorganizujemy też m.in. koncert, czytanie książek w ukrytym w podwórku Świetliku oraz wyjątkową wystawę. Osiedlowe kawiarnie, restauracje i bary przygotują na ten dzień specjalne przysmaki.

Centralnym miejscem Dnia Trójkąta ponownie stanie się plac u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki – pełna muzyki, pysznych przekąsek i sąsiedzkich aktywności Strefa Sąsiedzkiego Relaksu. Porozmawiacie tam z przedstawicielami lokalnych instytucji i dowiecie się więcej o możliwościach działania na swoim osiedlu.

Dzień Trójkąta będzie idealną okazja do poznania Przedmieścia Oławskiego w sąsiedzkiej atmosferze!

Sąsiadujemy z artystami

Sąsiadujemy z artystami_Ryba troć na Ołbinie_fot Marta Sobala (46)-min

W tym roku na podwórkach działamy też z artystkami i artystami spoza Wrocławia, dla których sąsiedzkie tematy nie są czymś obcym. W sierpniu projekt zainaugurowaliśmy na Przedmieściu Oławskim, gdzie wraz z Ulą Lucińską i Michałem Knychausem zorganizowaliśmy projekt „Szybcy i zdalni” na podwórku Impartu. We wrześniu na Ołbin wróciła Cecylia Malik, która tym razem, wraz z dzieciakami z osiedla, zorganizowała projekt „Ryba Troć na Ołbinie”. Koniec kalendarzowego lata był z kolei początkiem działań Jaśminy Wójcik. Artystka odwiedziła Kleczków, by na terenie ogrodu Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego zorganizować projekt „Ogroduwspomnienie/Ogrodemleczenie”. W listopadzie na Brochowie pojawi się Agnieszka Pajączkowska i Piotr Spigiel, którzy w Domowym Zakładzie Fotograficznym zbierać będą historie i wspomnienia mieszkańców i mieszkanek osiedla.

Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

p:18287