22.04.2020 Środa

56. Jazz nad Odrą – Valeriy Stepanov Band | Walk Away – koncert

Data: 22.04.2020
Cena biletu: 220 PLN (VIP), 80 PLN (I miejsca), 70 PLN (II miejsca), 60 PLN (III miejsca)

Przy zakupie biletów przysługuje zniżka Urbancard Premium (20%) – wyłączając bilety VIP. Zniżkę można uzyskać wyłącznie w kasach stacjonarnych Strefy Kultury Wrocław (Impart, Barbara).

Kasa biletowa | Barbara
ul. Świdnicka 8B
12:00-18:00 (pon-pt), 12:00-17:00 (sb)
tel. +48 (71) 712-75-74
Kasa biletowa | Impart
ul. Mazowiecka 17
14:00-18:00 (pon-pt)
i na 2 h przed wydarzeniem
tel. +48 (71) 341-94-32
rezerwacje@strefakultury.pl
Miejsce wydarzenia: Impart, sala teatralna

fot. mat. pras.

Kwiecień 22, 2020@7:00 pm – 10:00 pm
2020-04-22T19:00:00+02:00
2020-04-22T22:00:00+02:00

I set: Valeriy Stepanov Band

Valeriy Stepanov – niezwykle utalentowany, kreatywny pianista, kompozytor i aranżer, z pewnością jeden z najlepszych instrumentalistów w Rosji, który wykorzystuje w swoich koncertach instrumenty perkusyjne, gitarę basową i wokal. Jako wykonawca i kompozytor Valeriy, jak nikt inny, czuje muzykę  i całkowicie się jej poddaje. Mając 9 lat, zaskoczył publiczność swoimi oszałamiającymi improwizacjami, ich autentycznością a także różnorodnością stylów muzycznych i  odważnym ich  łączeniem. Dziś, jako dorosły muzyk, jest już dobrze znany fanom jazzu w stolicy Rosji. W 2010 roku Valeriy ukończył  Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie kompozycji u profesora Romana Ledniewa (ucznia Szostakowicza).

Stepanov skupia się na  jazzie, funku, rocku, improwizacji, folku, r’n’b po neo soul, country, pop, hip hop, disco lat 70. i 80., new age, ambient. Młody muzyk odziedziczył sposób śpiewania z duszą, od środka, zawsze z odwagą, od taty. Wydajność do granic możliwości pozwala każdemu słuchaczowi  znaleźć w nim coś własnego, najbardziej wewnętrznego i będzie dostrojona do tego konkretnego tonu. W 2012 roku stworzył projekt VSAK wraz z perkusistą z Petersburga Arkadym Kornevem, z którym nagrali wspólnie 4 albumy. Ostatni „VSAK 6” zawiera wiele kompozycji nagranych we współpracy z wybitnymi europejskimi  muzykami: Federico Malaman (Włochy), Martin Miller (Niemcy), Alex Hutchings (Wielka Brytania).

W 2015 r. z tym projektem wystąpili na festiwalach jazzowych w Rosji i Holandii. Valeriy Stepanov jest wielkim fanem solowych fortepianowych koncertów improwizowanych. Debiutancki album Valeriy’ego „New Beginnings” został wydany 24 kwietnia za pośrednictwem amerykańskiej wytwórni Skytown Records w Los Angeles i zyskał ogromną popularność na różnych listach przebojów w USA i Europie (# 2 najczęściej dodawane na smoothjazz.com, # 1 Amazon Best Sellers w sekcji Jazz).

II set: Walk Away

Skład:

Krzysztof Zawadzki – perkusja
Bernard Maseli – wibrafon
Tomasz Grabowy  – gitara basowa
Adam Wendt – saksofon

Rok 1985 – Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek i Jacek Niedziela studiują na tej samej uczelni, mieszkają w jednym akademiku. Zawadzki ma pomysł na zespół, zaprasza kolegów na pierwszą przymiarkę. Zaiskrzyło – po trzech miesiącach prób są gotowi na podbój świata. Idą jak burza – wygrywają konkursy Jazzu Nad Odrą i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, występują na Jamboree, intensywnie koncertują, lądują na topie ankiety Jazz Top „Jazz Forum” w kategorii „Nowa Nadzieja”, a przez całą swoją działalność siedemnaście razy uznawani są w ankiecie jako najlepszy zespół jazzu elektrycznego .

W 1986 nagrywają debiutancki krążek „Penelopa”; z zespołu odchodzi Niedziela, zastępuje go Zbigniew Wrombel, nagrywają album „Walk Away”. Kolejna zmiana basisty – w 1987 r. miejsce Wrombla zajmuje Paweł Mąciwoda. W 1989 r. znów grają na Jamboree; koncert zostaje zarejestrowany i wydany na płycie „Walk Away Live”. 1988 to początek współpracy z Urszulą Dudziak (która potrwa do 1995). Koncertują „do utraty tchu”, wkrótce ukazuje się ich wspólny album „Magic Lady”. Zespół robi furorę w Europie, gra supporty przed koncertami Milesa Davisa. W 1991 r. odchodzi Mąciwoda, zastępuje go Marek Błaszczyk; 1992 r. przynosi album „Help Yourself”, z gościnnym udziałem gitarzysty Grzegorza Skawińskiego. W 1993 r. grają na Jamboree z Ewą Bem, a w 1995 r. z Frankiem Gambale. W tym samym roku Błaszczyka podmienia Tomasz Grabowy, który gra do dziś . Pierwszą dekadę działalności Walk Away podsumowuje albumem „F/X”; w nagraniu biorą udział światowe gwiazdy: Eric Marienthal, Mike Stern, Mino Cinelu, Urszula Dudziak. Podczas trasy jubileuszowej zespołowi towarzyszą Marienthal i Dave Fiuczyński – plonem koncertów jest krążek „Walking Around”.

W 1996 r. odchodzą Maseli i Jakubek – Walk Away działa teraz jako kwartet z Januszem Skowronem na klawiszach. W rok później ruszają w trasę z Randym Breckerem i nagrywają „Changes”. 1998 koncertują z saksofonistą Billem Evansem i gitarzystą Deanem Brownem, rejestrują materiał na płytę „Night Life”. W 2000 znów grają z Marienthalem i Brownem, powstaje album „Double Walk”; grupę opuszcza Skowron, wraca Bernard Maseli. Pojawia się saksofonista Marek Podkowa – w zespole zabawi przez rok. W 2004 powraca kolejny „syn marnotrawny” – Adam Wendt; zespół, wspólnie z Billem Evansem, Miki Birtą i Steve`em Loganem, nagrywa płytę „Zariba”. W 2010 następuje reaktywacja starego składu (Zawadzki, Maseli, Grabowy, Wendt, Jakubek). Trzy dekady Walk Away to niekończąca się opowieść, pasmo przygód, sukcesów, grania z najlepszymi. Cześć tamtej atmosfery i dźwięków oddają utwory zamieszczone na płycie „The Best Of”, która stanowi kompilację nagrań z jedenastu albumów zarejestrowanych przez zespół na przestrzeni 30 lat.

28.02.2020

Peter J. Birch – koncert