16.09.2021 Czwartek

57. Jazz nad Odrą: Jerzy Mączyński – Jerry&ThePelicanSystem „SARIANI” | Kuba Banaszek Quartet

Data: 16.09.2021
Cena biletu: 50 PLN
Miejsce wydarzenia: Impart - scena w podwórku
ul. Mazowiecka 17

wrzesień 16, 2021@7:00 pm – 9:00 pm
2021-09-16T19:00:00+02:00
2021-09-16T21:00:00+02:00

I set: Jerzy Mączyński – Jerry&ThePelicanSystem „SARIANI”

Jerzy Mączyński – polski saksofonista, kompozytor producent. Od najmłodszych lat kształcony w Szkołach Muzycznych w klasach jazzu i muzyki klasycznej. Absolwent wielu prestiżowych europejskich akademii muzycznych takich jak: Syddansk Musikkonservatorium, Berklee College of Music Valencia Campus czy Conservatorium van Amsterdam. Leader konceptu muzycznego Jerry&ThePelcianSystem, z którym w maju 2019 wydał swój debiutancki album w najbardziej kultowej serii muzycznej w Polsce jaką jest seria Polish Jazz.

W swojej dotychczasowej karierze muzyk zagrał na wielu polskich i międzynarodowych scenach i festiwalach muzycznych m.in. London Jazz Festival, NCPA Mumbai,  Jazz Jantar, Festiwal filmu i sztuki ,,Dwa Brzegi,,. Kształcił się u takich osobowości jak Greg Osby, Perico Sambeat czy Ben Cantil. Jest czynnie koncertującym muzykiem i współpracował z muzykami z całego świata min z: Thomasem de Perquery, Nitin Sawhneyem czy Apoorvą Krishną. Cały czas poszukuje najróżniejszych brzmień. Jego styl jest silnie zakorzeniony w europejskiej awangardzie. Koncert na tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Odrą będzie najważniejszym przedpremierowym wydarzeniem związanym z nadejściem nowego wydawnictwa. Tym razem będzie to solowy album z połączeniem muzyki elektronicznej, transowej oraz jazzowej. Całość ukaże się w październiku nakładem holenderskiej wytwórni Yeyeh.

II set: Kuba Banaszek Quartet

Skład:

Kuba Banaszek – fortepian

Marcin Konieczkowicz – saksofon altowy

Tymon Trąbczyński – kontrabas

Max Olszewski – perkusja

Kuba Banaszek Quartet to zespół coraz śmielej zaznaczający swoją obecność na polskiej, młodej scenie jazzowej. Swoją wartość udowodnili zdobywając w kwietniu 2019 roku Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 55. Jazzu nad Odrą we Wrocławiu. Ich twórczość charakteryzuje świeżość formy przekazu, zarówno pod kątem kompozytorskim, jak i aranżacyjnym. Repertuar stanowią przede wszystkim kompozycje lidera, pianisty Kuby Banaszka.

Zwieńczeniem ich dotychczasowej pracy jest ich fonograficzny debiut – „Band of Brothers”– wydany nakładem wytwórni Soliton w październiku 2020 roku. Na krążek składa się 7 autorskich utworów Kuby oraz „All of You” Cole’a Portera, wszystko podane w charakterystyczny dla zespołu sposób. Wieloczęściowe utwory prowadzi bogaty drive Maxa Olszewskiego, wypełnia wielowarstwowa harmonia Kuby Banaszka i Tymona Trąbczyńskiego, a całość podsumowują zgrabnie ujęte frazy Marcina Konieczkowicza.

Kuba Banaszek po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności w trakcie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival, w ramach którego zdobył pierwszą nagrodę. Stało się to impulsem do utworzenia autorskiego zespołu, w którym mógłby realizować swoją koncepcję twórczą – niedługo potem powstał KBQ. Kuba jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego Joachima Mencla. Miał również okazję zdobywać doświadczenie przy akademickiej współpracy z takimi muzykami jak Grzegorz Nagórski, Dominik Wania, czy Piotr Wyleżoł.

Tegoroczna 57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września. Szczegółowy program jest dostępny na www.jazznadodra.pl