15.09.2021 Środa

57. Jazz nad Odrą: Marcin Pater Trio & Leszek Możdżer | RYMDEN

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 15.09.2021
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 180 PLN (I kategoria)
150 PLN (II kategoria)
120 PLN (III kategoria)
Miejsce wydarzenia: Teatr Polski – scena im. J. Grzegorzewskiego
ul. Gabrieli Zapolskiej 3
50-032 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
wrzesień 15, 2021@7:00 pm – 9:00 pm
2021-09-15T19:00:00+02:00
2021-09-15T21:00:00+02:00

UWAGA! ZMIANA!

Formacja RYMDEN (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström) wystąpi w miejsce zespołu GoGo Penguin, którego występ (II set) nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od organizatora.

Bilety zakupione na 15 września (I i II set) zachowują ważność.

W przypadku rezygnacji z koncertu – ze względu na zmianę w programie – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widza: bow@strefakultury.pl

W przypadku biletów zakupionych on-line poprzez stronę eventim.pl – prosimy o bezpośredni kontakt z bileterią Eventim: https://www.eventim.pl/help/cancellation/

Tegoroczna 57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września. Szczegółowy program jest dostępny na www.jazznadodra.pl

I set: Marcin Pater Trio & Leszek Możdżer

Skład:

Marcin Pater – wibrafon

Mateusz Szewczyk – kontrabas/bas

Adam Wajdzik – perkusja

Leszek Możdżer – fortepian

Marcin Pater Trio to formacja założona przez absolwenta Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach, wibrafonistę Marcin Patera.

Zespół debiutował na festiwalu „Strzeleckie Ogrody Poetycko-Jazzowe” w Strzelcach Opolskich w 2016 roku. W 2018 roku grupa została zakwalifikowana do finału prestiżowego konkursu zespołów jazzowych „B-Jazz International Contest” w Belgii. W sierpniu, tego samego roku zostali nagrodzeni I miejscem na konkursie zespołów jazzowych w ramach festiwalu „RCK Pro Jazz Festival” w Kołobrzegu. Kilka miesięcy później zajęli I miejsce na międzynarodowym konkursie „Sibiu Jazz Comptetition” w Rumunii. W grudniu 2018 zostali laureatami I nagrody oraz Grand-Prix na festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. W 2019 roku zdobyli nagrodę „Klucz Do Kariery” im Marka Karewicza, a w 2020 roku zostali nagrodzeni Grand Prix na festiwalu Jazz Nad Odrą.

Zespół koncertował na wielu festiwalach polskich oraz międzynarodowych, do który między innymi należą: Jazz Nad Odrą,  Sibiu Jazz Festival, Nisville Jazz Festival,  Fara Music Festival, Polish Jazz Festival,  RCK Pro Jazz Festival, Jazz Juniors Festival, Taichung Jazz Festival, Oct-Loft Jazz Festival i wiele innych.

Poza działalnością na terenie Polski i Europy, zespół odbył trasę po Azji grając koncerty klubowe oraz festiwalowe. Do najważniejszych wydarzeń należał koncert na drugim co do wielkości festiwalu w Azji – „Taichung Jazz Festival” na Tajwanie, gdzie zagrali koncert dla kilkunastotysięcznej publiczności.

W listopadzie 2019 roku odbyła się premiera debiutanckiego albumu grupy „Nothing But Trouble”, który został bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków oraz dziennikarzy muzycznych.

Twórczość zespołu Marcin Pater Trio łączy  szeroko pojmowaną muzykę jazzową wraz  z elementami rocka. Wibrafon jako instrument wiodący nadaje oryginalności i świeżości w brzmieniu grupy. Ich muzyka to przede wszystkim autorskie utwory lidera zespołu, pełne emocji i bezgranicznej energii. Każda kompozycja lidera znajduje swoje odzwierciedlenie w emocjach towarzyszących chwilom oraz wspomnieniom autora,  tym samym tworząc historię będącą muzyczną wędrówką przez jego doświadczenia.

W 2020 roku zespół otrzymał Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą.

Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość, potem pojawiał się w wielu konfiguracjach min. w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Buddy’ego de Franco, Archie’go Sheppa i wielu innych.

Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów. Nagrywał i koncertował m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem. Album Impressions On Chopin wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Finding Neverland”). Projekty solowe („Piano”, „Komeda”) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco („The Time”, „Between us and the light”, „Polska”) osiągnęły statusy Diamentowych i Podwójnie Platynowych Płyt.  Leszek Możdżer jest również autorem muzyki do przedstawień teatralnych i filmów.

II set: RYMDEN (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström)

Skład:

Bugge Wesseltoft – fortepian, keyboards
Dan Berglund – kontrabas
Magnus Öström – perkusja

Zespół RYMDEN powstał z połączonych sił muzyków New Conception of Jazz oraz e.s.t. Bugge Wesseltoft jest muzykiem ceniącym każdy rodzaj muzyki, niezależnie od jego pochodzenia, dostrzegającym jednoczącą siłę muzyki. Jego działania ukierunkowane na promocję europejskiego jazzu jako samodzielnej formy artystycznej doprowadziły do decyzji o powrocie na scenę w formie trio fortepianowego z sekcją rytmiczną złożoną z dwóch wybitnych szwedzkich muzyków: Magnusa Öströma oraz Dana Berglunda.

Zespoły New Conception of Jazz oraz e.s.t. (esbjorn svensson trio) poruszały się po różnych orbitach, okrążając tę samą muzyczną planetę i tworząc kilka spośród najlepszych nagranych utworów i zarejestrowanych koncertów na przestrzeni 90. lat XX wieku oraz pierwszych lat nowego tysiąclecia. Wpływ obu zespołów na muzykę był naprawdę potężny, a jego ślady można dostrzec do dziś w muzyce nowych, młodych talentów ze Skandynawii i reszty świata, spośród których wielu znajduje oparcie i pomoc w wytwórni Jazzland Recordings, prowadzonej przez Wesseltofta.

Zespół e.s.t. do dziś jest niezmiennie uznawany za jeden z najlepszych zespołów występujących na żywo tej epoki, artyści utrzymują także wiodącą pozycję na liście zespołów, które odniosły największy sukces, prowadzonej przez wytwórnię muzyczną ACT z Monachium. Oba zespoły zajmowały się eksploracją, eksperymentowaniem i badaniem granic istniejących form, a także odkrywaniem form zupełnie nowych i dotychczas nieznanych. Fakt, że doszło do połączenia tych dwóch największych potęg świata europejskiego jazzu naszej epoki nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – choć wielu słuchaczy zapyta zapewne, dlaczego zajęło to aż tyle czasu.

Utworzenie zespołu RYMDEN, którego nazwa oznacza przestrzeń bądź wszechświat, pozwoliło słuchaczom poznać muzykę charakteryzującą się skandynawskim nastrojem i nastawieniem. Nie chodzi tu oczywiście o „skandynawskie brzmienia” w stylu, w jakim wyobraża je sobie wiele osób. Muzyka zespołu RYMDEN to nie dźwięki, przy których można medytować patrząc na zamarznięte szczyty gór lub spokojne, majestatyczne fiordy – choć słuchacze mogą próbować, jeśli mają na to ochotę. Zamiast tego, muzycy stworzyli utwory odzwierciedlające wszystkie aspekty skandynawskich osiągnięć XXI wieku.

We wrześniu 2020 roku zespół wydał swój drugi album „Space Sailors”. Jest to doskonała kontynuacja „ Reflections and Odysseys”, ich wysoko ocenianego debiutu, który zaowocował równie uznaną serią występów na żywo. Trio przeniosło dynamikę, tekstury, nastroje i perfekcyjną mieszankę subtelnych detali i wielkich dźwiękowych gestów na nowy poziom, a po drodze podchwyciło nowe elementy psychodelii lat 60-tych i punkowej energii. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co by się stało, gdyby partytura Krzysztofa Komedy do filmu Polańskiego zderzyła się z Fugazi, nie szukaj dalej; jeśli chcesz wiedzieć, jak brzmi Chopin piszący doom metal, być może właśnie znalazłeś odpowiedź, której szukasz. Elementy progresywne i fusion, które już znasz i których oczekujesz, są tu nadal obecne, ale w innych barwach i oznaczeniach. Jeśli „Reflections and Odysseys” było pierwszą wyprawą na orbitę okołoziemską, „Space Sailors” wykracza daleko poza nią. To może być ich „lądowanie na Księżycu”.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej