17.09.2021 Piątek

57. Jazz nad Odrą: Reggie Washington Quintet | Nubya Garcia

Data: 17.09.2021
Cena biletu: 110 PLN (I kategoria)
90 PLN (II kategoria)
70 PLN (III kategoria)
Miejsce wydarzenia: Teatr Polski – scena im. J. Grzegorzewskiego
ul. Gabrieli Zapolskiej 3

wrzesień 17, 2021@7:00 pm – 9:00 pm
2021-09-17T19:00:00+02:00
2021-09-17T21:00:00+02:00

I set: Reggie Washington Quintet

Skład:

Reggie Washington – akustyczny i elektryczny bas

Fabrice Alleman – tenorowy i sopranowy saksofon

Igor Gehenot – akustyczny fortepian, keyboards

DJ Grazzhoppa – gramofony

Ulrich Edorh – perkusja

Basista Reggie Washington był kluczowym uczestnikiem rewolucji Modern Jazz w latach 80-tych i 90-tych. Zasłynął z tras koncertowych, nagrań i występów ze Stevem Colemanem, Branfordem Marsalisem, Royem Hargrove’em, Chico Hamiltonem, Oliverem Lake’em, Cassandrą Wilson, Donem Byronem, Jean-Paulem Bourelly, Lesterem Bowie i Ronaldem Shannonem Jacksonem.

W 2005 roku Reggie zaczął z powodzeniem koncertować z własnymi zespołami. Była to mieszanka amerykańskich i europejskich muzyków, takich jak: Ravi Coltrane, Gene Lake, Stéphane Galland, Jef Lee Johnson, Erwin Vann, Jacques Schwarz-Bart, E.J Strickland, Jozef Dumoulin, Skoota Warner, Matthew Garrison, Marcus Strickland, Jason Lindner, Poogie Bell i Ronny Drayton.

Jako wszechstronny, 360-stopniowy muzyk, Reggie gra jazz, funk, R&B, blues, world i experimental z naturalną i zaraźliwą energią. Jego linie basowe są zarówno wyrafinowane jak i wyraziste. Jest sumienny w swojej pracy i lubi mieszać ludzi z różnych kultur, jako sposób na wzbogacenie muzyki poprzez uczenie się od innych i dzielenie się pomysłami.

Obecnie Reggie koncertuje z takimi muzykami i zespołami jak: Archie Shepp, Lisa Simone, Jacques Schwarz-Bart, Wallace Roney, The Headhunters, Alex Tassel, Dana Leong, Hervé Samb, Brian Jackson’s New Midnight Band „Tribute to Gil Scott Heron”, Rokia Traoré, Randy Brecker, Stanley Jordan i diwą muzyki gospel, Liz McComb.

II set: Nubya Garcia

Skład:

Nubya Garcia – saksofon

Joe Armon-Jones – klawisze

Femi Koleoso – perkusja

Daniel Casimir – kontrabas

Pochodząca z Londynu saksofonistka, kompozytorka, bandleaderka i DJka Nubya Garcia jest jedną z czołowych postaci odradzającego się nurtu dźwięków inspirowanych jazzem w kulturze klubowej Wielkiej Brytanii i jednym z jej czołowych eksporterów afrofuturystycznych. Oprócz prowadzenia własnych zespołów, występowała i nagrywała z transkontynentalnymi grupami Makaya McCraven (wraz z saksofonistą i rodakiem Shabaką Hutchingsem) w USA i Wielkiej Brytanii, współpracowała z nagrodzonym MOBO perkusistą Mosesem Boydem i legendarnym producentem/toasterem Congo Natty. Jest aktywną członkinią trio Theon Cross, sekstetu Maisha oraz septetu Nérija. Jej debiutancka EP-ka, „Nubya’s 5ive” z 2017 roku, wyprzedała się na winylu w ciągu jednego dnia, a jej kontynuacja, „When We Are” EP z 2018 roku (z Joe Armon-Jonesem na klawiszach, Danielem Casimirem na basie i Femi Koleoso na perkusji), znalazła się na brytyjskiej liście przebojów w pierwszym tygodniu od wydania.

Garcia jest córką karaibskich imigrantów. Wraz z rodzeństwem otrzymała gruntowną i wyczerpującą edukację muzyczną. Początkowo uczyła się gry na skrzypcach, by następnie przejść na altówkę i grać w London Schools Symphony Orchestra. W wieku 10 lat rozpoczęła naukę gry na saksofonie. Mając naturalny talent do gry na tym instrumencie, dołączyła do Camden Jazz Band, a następnie do juniorskiego programu jazzowego w Royal Academy of Music. Uczęszczała również na warsztaty Tomorrow’s Warriors pod kierunkiem Gary’ego Crosby’ego. Jako studentka otrzymała stypendium na letni program Berklee College of Music w Bostonie. Po powrocie do Londynu studiowała w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, gdzie uzyskała tytuł licencjata i została uznana za „wyróżniającą się instrumentalistkę jazzową”.

W 2019 roku Garcia zdobyła nagrodę Jazz FM Breakthrough Act of the Year Award oraz Sky Arts Breakthrough Act of the Year Award, a także odebrała nagrodę Jazz FM U.K. Jazz Act of the Year Award. W 2020 roku północnoamerykańska wytwórnia Concord Records podpisała z nią kontrakt na płytę jazzową i wydała cyfrowy singiel „Pace”. Wyprodukowany przez Garcię we współpracy z Kwes (Bobby Womack, Solange, Nerija), „Source”, jej debiutancki album długogrający wydany w sierpniu dowodził wielowartościowego podejścia do współczesnego jazzu poprzez zaangażowanie w soul, afrobeat i dubstep.

Tegoroczna 57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września. Szczegółowy program jest dostępny na www.jazznadodra.pl.