Login

Register

Login

Register

16.09.2021 Czwartek

57. Jazz nad Odrą: Shai Maestro Quartet | Piotr Wojtasik Presents

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 16.09.2021
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 110 PLN (I kategoria)
90 PLN (II kategoria)
70 PLN (III kategoria)
Miejsce wydarzenia: Teatr Polski – scena im. J. Grzegorzewskiego
ul. Gabrieli Zapolskiej 3
50-032 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
wrzesień 16, 2021@7:00 pm – 9:00 pm
2021-09-16T19:00:00+02:00
2021-09-16T21:00:00+02:00

I set: Shai Maestro Quartet

Skład:

Shai Maestro – fortepian

Philip Dizack – trąbka

Jorge Doeder – kontrabas

Ofri Nehemya – perkusja

Shai Maestro jest jednym z najbardziej obiecujących i utalentowanych pianistów swojego pokolenia. Od czasu swojego debiutu z własnym trio w 2011 roku, Shai ukształtował silną i unikalną tożsamość osobistą oraz zaprezentował niesamowitą płynność muzyczną, czyniąc siebie i swój zespół jedną z najpotężniejszych i najbardziej harmonijnych grup w dzisiejszym jazzie.

Rok 2018 był ważnym rokiem dla Shai’a, podpisał kontrakt z główną wytwórnią jazzową ECM i nagrał tam swój pierwszy album „The Dream Thief”, na którym pojawiło się jego trio, ale także on sam jako solowy pianista. Introspektywny, liryczny, wirtuozowski i zróżnicowany.

W swojej recenzji „The Dream Thief” All About Jazz mówił o „poszukującej lirycznej atmosferze, emocjonalnej elokwencji i wspólnotowej wirtuozerii, która służy muzyce.” Wszystko to odnosi się również do „Human”, najnowszego nagrania Shai’a w ECM, gdzie otwarty, wysoce komunikatywny zespół Maestro z kolegą z Izraela Ofri Nehemya na perkusji i peruwiańskim basistą Jorge Roederem staje się kwartetem wzbogaconym natchnioną obecnością amerykańskiego trębacza Philipa Dizacka. Ekspansywny pianizm Shai’a jest dobrze dopasowany do czujnego, przytomnego podejścia Dizacka do improwizacji. Maestro, jak zawsze, popycha muzykę do przodu, szanując jednocześnie jej tradycję. „Human” został nagrany w Studios la Buissonne na południu Francji w lutym 2020 roku, a wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

 

II set: Piotr Wojtasik Presents

Skład:

Piotr Wojtasik, Sebastian Sołdrzyński – trąbka

Marcin Kaletka, Tomasz Pruchnicki, Viktor Toth – saksofon

Bartosz Pernal – puzon

Igor Pietraszewski – flet

Leszek Możdżer, Michał Tokaj – fortepian

Dariusz Oleszkiewicz – kontrabas

Famadou Don Moye, Stephen McCraven – perkusja

Emose Uhunmwangho, Magdalena Zawartko, Anna Maria Mbayo – wokale

Projekt “Piotr Wojtasik Presents” powstał specjalnie z myślą o tegorocznej edycji Jazzu nad Odrą. To stworzona przez Piotra Wojtasika Orkiestra Festiwalowa, do której zaprosił, swoim zdaniem, najbardziej wartościowych i inspirujących muzyków różnych generacji. Ze wszystkimi miał już przyjemność współpracować i występować na światowych oraz rodzimych scenach. Będzie to swoiste połączenie doświadczeń! Podczas koncertu zaprezentowany zostanie program, w którym znajdą się utwory z albumów Piotra: “Old Land” oraz “Tribute to Akwarium”, specjalnie zaaranżowane na ten wyjątkowy koncert.

Piotr Wojtasik – wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 12 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Najnowsza płyta „To Whom it May Concern” ukazuje wrażliwość Wojtasika zarówno w sferze wykonawczej, kompozytorskiej, jak i w pieczołowicie dobranej obsadzie muzyków.

Tegoroczna 57. edycja Jazzu nad Odrą potrwa od 15 do 19 września. Szczegółowy program jest dostępny na www.jazznadodra.pl.

- Czytaj także

p:39865