20.02.2019 Środa

Akademia Miejska: Jak działa miejska demokracja?

Data: 20.02.2019
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara
Świdnicka 8b

W trakcie pierwszego spotkania w ramach kolejnego semestru Akademii Miejskiej dyskutować będziemy nad problemami demokracji w mieście. Punktem wyjścia staną się ogólne kwestie związane z funkcjonowaniem współczesnego społeczeństwa demokratycznego. Zapytamy, dlaczego dotychczasowe formy demokracji nie sprawdzają się dzisiaj. Zastanowimy się również, gdzie szukać nowych jej form. Być może najważniejszym obszarem jest tu właśnie miasto. Demonstracje uliczne, happeningi, performensy, ale też działalność organizacji miejskich o charakterze edukacyjnym wydaje się sprzyjać rozwojowi demokracji. Ruchy te często ogniskują się wokół konkretnych spraw i nie mają ambicji do przejęcia władzy. Jednak coraz częściej mamy też do czynienia z przekształcaniem się owych ruchów w organizacje polityczne, proponujące inny kształt społeczeństwa demokratycznego. Rozmawiać będziemy więc zarówno o powodach rozczarowania istniejącą demokracją, jak też o możliwości wyłonienia się z ruchów miejskich nowego ładu demokratycznego.

Wykład poprowadzi kulturoznawca, politolog i filozof, prof. dr hab. Leszek Koczanowicz. Następnie przejdziemy do dyskusji z udziałem Tadeusza Mincera, koordynatora projektów społecznych, edukatora i realizatora procesów partycypacyjnych.

Leszek Koczanowicz – politolog, filozof, kulturoznawca. Jest obecnie profesorem w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Filia we Wrocławiu. Studia z zakresu psychologii i filozofii odbył na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Instytucie Filozofii UWr., Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, Instytucie Kulturoznawstwa UWr.  W roku akademickim 2015/16 był  EURIAS Senior Fellow w Helsinki Collegium for Advanced Studies. Prowadził badania i wykłady na wielu uczelniach zagranicznych w tym na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie w Berkeley, Uniwersytecie w Buffalo,  Uniwersytecie w Oxfordzie. Główne obszary badań: filozofia współczesna, filozofia kultury, historia i filozofia psychologii. Jest autorem i redaktorem dwunastu książek i wielu artykułów naukowych w języku polskim i angielskim.

Tadeusz Mincer – koordynator projektów społecznych, edukator i realizator procesów partycypacyjnych; pracuje w Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich, jest również radnym Osiedla Psie Pole-Zawidawie i członkiem Partii Razem.

Spotkania odbywają się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Na osoby, które wezmą udział w 3 spotkaniach Akademii Miejskiej, czeka certyfikat.

Za transmisję live dziękujemy PIK.wroclaw.pl.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury dla kreowania tożsamości miasta. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

Program:

20.02 | Jak działa miejska demokracja? | wykład: prof. Leszek Koczanowicz, dyskusja: Tadeusz Mincer

07.03 | Jak dbać o miejskie marginesy? | wykład: Albert Miściorak, dyskusja: Mateusz Kokoszkiewicz

04.04 | Jak i po co wracać spod miasta do miasta? | wykład: Katarzyna Kajdanek, dyskusja: Michał Duda

23.05 | Jak teksty tworzą miasto? | wykład: dr Magdalena Barbaruk, dyskusja: Grzegorz Czekański

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr

31.05.2019

Muzyczny Dzień Sąsiada

Ołbin, skwer Ludzi ze Znakiem P |
Brochów, ul. Polna |
Przedmieście Oławskie, ul. Hercena |