23.05.2019 Czwartek

Akademia Miejska: Jak teksty tworzą miasto? – wykład

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 23.05.2019
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara
Świdnicka 8b
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Podczas ostatniego w tym semestrze spotkania w ramach Akademii Miejskiej dyskutować będziemy nad tym, jakiego rodzaju tekstem jest Wrocław. Zastanowimy się, czy pokładana w literaturze nadzieja na wytworzenie jego tożsamości została spełniona. Zadamy pytanie o to, czy Wrocław jest miastem literackim, a także oznaczenie, opartych na książkach, tras literackich. Tematem będzie palimpsestowość Wrocławia, konsekwencje jego tranzytowego, peryferyjnego charakteru, także w kontekście często podkreślanego tu uniwersalizmu czy kosmopolityczności. Będziemy też rozmawiać o specyficznej relacji słowo-rzeczywistość. W tej optyce Wrocław jawi się jako przestrzeń wolnego słowa i jest miejscem szczególnie podatnym na życie mitami.

Wykład poprowadzi dr Magdalena Barbaruk, kulturoznawczyni prowadząca badania nad kulturowym potencjałem literatury, „wytwarzaniem przestrzeni” za sprawą tras literackich. Następnie przejdziemy do dyskusji z udziałem Grzegorza Czekańskiego, krytyka literackiego i filmowego, redaktora, księgarza, prozaika.

Magdalena Barbarukdoktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. Od 2014 roku adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UWr. Prowadzi badania nad kulturowym potencjałem literatury, „wytwarzaniem przestrzeni” za sprawą tras literackich, zrealizowała projekty badawcze dotyczące Trasy Don Kichota w Hiszpanii i literackiego Dolnego Śląska. Interesują ją związki przestrzeni, literatury i (de)kolonializmu w Ameryce Południowej, dokonujące się tam transkulturacje modernizmu w architekturze. Jej najnowsze badania w Chile dotyczą poetycko-architektonicznego fenomenu Miasta Otwartego i Amereidy (projekt badawczy NCN: Trajektorie słowa. Kulturowe oddziaływanie Amereidy). Jest autorką monografii Długi cień Don Kichota (Universitas, 2015), The Long Shadow od Don Quixote (Peter Lang, 2015) oraz Sensów błądzenia. La Mancha i jej peryferie (Pasaże 2018).

Spotkania odbywają się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Na osoby, które wezmą udział w 3 spotkaniach Akademii Miejskiej, czeka certyfikat.

Za transmisję live dziękujemy PIK.wroclaw.pl.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury dla kreowania tożsamości miasta. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

23.05 | Jak teksty tworzą miasto? | wykład: dr Magdalena Barbaruk, dyskusja: Grzegorz Czekański

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej