4.04.2019 Czwartek

kwiecień 4, 2019@6:00 pm – 8:00 pm
2019-04-04T18:00:00+02:00
2019-04-04T20:00:00+02:00

Podczas kwietniowego spotkania w ramach „Akademii Miejskiej” będziemy rozmawiać o intensyfikującym się w ostatnim czasie zjawisku ucieczki „wybrańców” z suburbiów do centrum miasta i o odkrywaniu przez nich na nowo mieszczańskości. Formy, jakie przyjmuje jej praktykowanie, pozostają jednym z najciekawszych fenomenów społeczno-kulturowych w przestrzeni dzisiejszego Wrocławia. Z jednej strony powroty odsłaniają wszystko to, co doskwiera ludziom żyjącym na przedmieściach, z drugiej zaś uwypuklają sens i esencję miejskości.

Wykład poprowadzi dr hab. Katarzyna Kajdanek, socjolożka miasta, profesor nadzwyczajna w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie przejdziemy do dyskusji z udziałem Michała Dudy, historyka sztuki, pracownika Muzeum Architektury we Wrocławiu

Katarzyna Kajdanek – socjolożka miasta, profesor nadzwyczajna w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej główne obszary zainteresowań badawczych to proces urbanizacji ze szczególnym uwzględnieniem społeczno-przestrzennych aspektów suburbanizacji i reurbanizacji w miastach posocjalistycznych; tożsamość lokalna i regionalna oraz stosowane nauki społeczne. Poza publikacjami naukowymi (książkami i artykułami) była także współautorką projektów ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz badań zwieńczonych cyklem raportów pt. Wrocławska Diagnoza Społeczna (2010, 2014, 2017). Jej wiedza ekspercka jest wykorzystywana przez lokalne samorządy oraz instytucje zaangażowane w procesy odnowy miast (min. we Wrocławiu, Lesznie, Słupsku).

Spotkania odbywają się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).

Na osoby, które wezmą udział w 3 spotkaniach Akademii Miejskiej, czeka certyfikat.

Za transmisję live dziękujemy PIK.wroclaw.pl.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury dla kreowania tożsamości miasta. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

04.04 | Jak i po co wracać spod miasta do miasta? | wykład: dr hab. Katarzyna Kajdanek, dyskusja: Michał Duda

23.05 | Jak teksty tworzą miasto? | wykład: dr Magdalena Barbaruk, dyskusja: Grzegorz Czekański

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr