27.02.2020 Czwartek

luty 27, 2020@6:00 pm – 8:00 pm
2020-02-27T18:00:00+01:00
2020-02-27T20:00:00+01:00

W mieście nie mieszkają tylko ludzie. Podczas styczniowego spotkania uczestnicy dowiedzieli się więcej o wrocławskich zwierzętach, a drugą w tym roku Akademię twórcy cyklu poświęcą innym nie-ludzkim mieszkańcom metropolii, czyli roślinom.

Agnieszka Bocheńska-Niemiec podczas wykładu opowie o historii zieleni w mieście, czyli o parkach, skwerach, rabatkach, działkach. W drugiej części spotkania Aleksandra Zienkiewicz i Filip Marek wraz z publicznością rozmawiać będą o wrocławskich roślinach. Czy jest ich wystarczająco dużo? Co im szkodzi? Jak o nie dbać? Jakie nowe zielone trendy pojawiają się we Wrocławiu? A przede wszystkim – dlaczego bez roślin miasto nie może istnieć?

Na osoby, które wezmą udział w co najmniej trzech spotkaniach Akademii Miejskiej czeka certyfikat! Spotkania odbywają się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Wstęp wolny!

Zaproszeni goście:

Agnieszka Bocheńska-Niemiec – architekta krajobrazu, graficzka. Laureatka licznych konkursów projektowych oraz autorka artykułów popularnonaukowych i naukowych. Zainteresowana psychologią środowiskową, czynnikami prozdrowotnymi oraz szeroko pojętą przestrzenią miejską. Pasjonatka kreatywnego działania i dziecięcej fantazji oraz prostych a zarazem funkcjonalnych rozwiązań projektowych. W badaniach naukowych stawia na interdyscyplinarność i współpracę.

Aleksandra Zienkiewicz – miłośniczka drzew, współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Drzew „miastoDrzew”. Pomysłodawczyni i liderka zwycięskich zielonych projektów do WBO (Drzewa dla Wrocławia, Zieleń dla Wrocławia), organizatorka wydarzeń związanych z drzewami w ramach Mikrograntów (Maj z drzewami, Jesień z drzewami, oba 2018 r.). Od ponad roku pracowniczka Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Filip Marek – ogrodnik, florysta, nauczyciel. Wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Opolu i Poznaniu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Współpracuje z najważniejszymi polskimi projektantami mody.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Celem comiesięcznych spotkań jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Wydarzenia w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Twórcy cyklu przygotowali tematy o miejskim życiu zwierząt oraz roślin, a także o zmianie klimatycznej – największym wyzwaniu, przed jakim stoją współczesne miasta. W kwietniu uczestnicy oderwą się na chwilę od rzeczywistości, aby odkryć szalone i fantastyczne wizje metropolii idealnych, a na sam koniec semestru przyjrzą się tematowi miejskich migracji.

27.02 | Jak żyje się w mieście… roślinom?
wykład: Agnieszka Bocheńska-Niemiec, goście: Aleksandra Zienkiewicz, Filip Marek

26.03 | Jak w mieście zmienia się… klimat?
wykład: Krzysztof Smolnicki, gość: Katarzyna Szymczak-Pomianowska
23.04 | Jak buduje się miasto… z fantazji?
wykład: Michał Duda, gość: Łukasz Wojciechowski
14.05 | Jak trafił tu… twój sąsiad? | wydarzenie towarzyszące Europejskiej Nocy Literatury

wykład: Manuela Pliżga-Jonarska, goście: Bartłomiej Ciążyński, Aleksandra Stachura