13.12.2018 Czwartek

Akademia Miejska: Jak rewitalizować miasto? Perypetie starych kamienic i kwartałów

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 13.12.2018
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Świdnicka 8b
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
grudzień 13, 2018@6:00 pm – 8:00 pm
2018-12-13T18:00:00+01:00
2018-12-13T20:00:00+01:00

Zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach Akademii Miejskiej w tym semestrze!

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W drugim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz na warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich latach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami.

W październiku i listopadzie rozmawialiśmy m.in. o projektowaniu przestrzeni miejskiej, osiedlach deweloperskich, kooperatywach mieszkaniowych i wizualizacjach architektonicznych. Z kolei w grudniu zajmiemy się kwestiami związanymi z rewitalizacją, a także gentryfikacją. Porozmawiamy o nowych historiach starych kamienic i kwartałów, przemianach i nowych mieszkańcach. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusje.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej – spotkanie 13 grudnia

Podczas trzeciego w tym semestrze spotkania w ramach Akademii Miejskiej porozmawiamy o kwestiach związanych z rewitalizacją przestrzeni miasta. Powiemy o tym, czym jest rewitalizacja, odnosząc się do celów i efektów procesu wyznaczanych przez międzynarodowe organizacje. Pokażemy przykłady rozwiązań rewitalizacyjnych z różnych rejonów świata. Zapytamy o wymiar i zakres rewitalizacji wrocławskiego Śródmieścia, uwzględniając przy tym dawną i obecną sytuację takich osiedli jak Nadodrze czy Ołbin. Zastanowimy się nad zagrożeniami związanymi z rewitalizacją, między innymi nad możliwością wystąpienia zjawiska gentryfikacji (oraz studentyfikacji). Porozmawiamy też o działalności animacyjno-kulturalnej w rewitalizowanych obszarach, o potrzebach społecznych, o stanie kamienic, podwórzy i infrastruktury, o zieleni i zanieczyszczenia, o próbach zaangażowania mieszkańców na rzecz zmian, w końcu także o przyszłość rewitalizacji we Wrocławiu.


Wykład poprowadzi kulturoznawca, Piotr Jakub Fereński
.

Następnie przejdziemy do dyskusji z udziałem Izabeli Duchnowskiej, inicjatorką wielu skutecznych akcji społecznych, menadżerką kultury, mieszkanką Nadodrza.

Za streaming dziękujemy Punktowi Informacji Kulturalnej (PIK.wroclaw.pl).

Osoby, które wezmą udział w 3 spotkaniach Akademii Miejskiej, otrzymają certyfikat.

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr

Więcej o cyklu Akademia Miejska.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej