22.04.2021 Czwartek

Akademia Miejskiego Ogrodnika: „Permakultura – Say what?” – wykład + dyskusja online

Data: 22.04.2021
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: fb.com/barbarakultura

Filip Marek fot. Marcin Szczygieł

Asia Aniszczyk

kwiecień 22, 2021@5:00 pm – 7:00 pm
2021-04-22T17:00:00+02:00
2021-04-22T19:00:00+02:00

Barbra zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Akademii Miejskiego Ogrodnika!

Wiadomo, najmilej na świecie byłoby doświadczać rozmów przy Świdnickiej 8b, ale dla wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia kontynuujemy spotkania w sieci.

Termin permakultura powstał z połączenia słowa permament („trwałe”) ze słowem agri-culture („rolnictwo”), a także culture („uprawa”, „hodowla”). Z jednej strony permakultu-ra zajmuje się roślinami, zwierzętami , budynkami i infrastrukturą (wodną, energetyczną, komunikacyjną), a z drugiej związkami, jakie możemy między nimi stworzyć.

Permakultura – SAY WHAT? – wykład i dyskusja o tworzeniu i prowadzeniu zrównoważonego ogrodu, dołącz do spotkania online!

W przeniesieniu na nasze domowe podwórko, podczas tego spotkania, porozmawiamy o tym, jak prowadzić własne działki, ogrody i balkony w zgodzie z naturą. Poszukamy rozwiązań, które pozwolą nam zatroszczyć się o Ziemię, gatunki na niej żyjące, a także poruszymy wątek nie marnowania tego, co sami wyprodukowaliśmy.

I uwaga, niespodzianka! Wsparciem dla Pana Kwiaciarza w tym niezwykle ciekawym temacie będzie Asia Aniszczyk z Ilovetoit.pl. A więc Kwiatuszki – żarty się skończyły!

Wydarzenie online

Dostęp do live’a spotkania jest bezpłatny, a relacja na żywo będzie dostępna na głównym profilu Facebook Barbary oraz Strefy Kultury Wrocław. Pamiętajcie, pytać można o wszystko i w każdej chwili – wystarczy zostawić komentarz pod linkiem do transmisji online. Dołącz do spotkania [link: https://www.facebook.com/events/2912246302436046/].

Prowadzący

Wykład o roślinach leczniczych poprowadzi Pan Kwiaciarz, czyli Filip Marek – ogrodnik, florysta, nauczyciel. Ukończył ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz studia podyplomowych z zakresu florystyki na SGGW w Warszawie. Wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Poznaniu i Opolu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Szkoli i egzaminuje przyszłych ogrodników, architektów krajobrazu i florystów.  Jest autorem cyklu spotkań wokół roślin „Akademia Miejskiego Ogrodnika” (Strefa Kultury Wrocław) oraz kuratorem wystaw o tematyce związanej z historią polskiej florystyki („Kwiaty Polski” galeria Dizajn BWA Wrocław, „Salve!” Instytut Dizajnu w Kielcach). Współpracował z najważniejszymi polskimi projektantami mody. Nagrodzony przez Prezydenta Wrocławia tytułem „30 kreatywnych” w kategorii kultura/sztuka/dizajn.

W spotkaniu udział weźmie również Asia Aniszczyk – dziennikarka kulinarna, podróżniczka, autorka bloga I love to eat.pl. Na co dzień współpracuje z wieloma wrocławskimi restauracjami. Organizatorka akcji o tematyce dotyczącej m. in. niemarnowania żywności, autorka pojęcia „przenośne ogródki” i właścicielka szklarenki, w której uprawia rośliny jadalne. Gotowanie to jej pasja, co potwierdzają uczestnicy jej warsztatów kulinarnych. Po polskiej, najbliższa jej sercu jest kuchnia włoska.

Więcej o cyklu

Nie masz „ręki” do kwiatów? Nie wiesz jaką roślinę kupić do swojego mieszkania lub posadzić na działce, a może coś zaatakowało Twojego ulubionego zielonego towarzysza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odkryjesz podczas cyklu Akademia Miejskiego Ogrodnika. W pierwszej połowie roku nauczymy się z pomocą roślin leczyć nasze zmęczone kwarantanną ciała i umysły. Zadbamy o to, aby w sposób zrównoważony i z poszanowaniem dla środowiska, stworzyć swoje ogrody działkowe lub balkony tak, aby nigdy nie zabrakło nam pożywienia. A ci, co nie mają możliwości przebywania podczas izolacji na świeżym powietrzu, dowiedzą się jak je oczyścić we własnym mieszkaniu. W czasach pandemii przenosimy się do sieci!

11.02 | TAKE MY BREATH AWAY | LIVE | obejrzyj nagranie ze spotkania!

25.03Rośliny nas ocalą! | LIVE | obejrzyj nagranie ze spotkania!

22.04 | Permakultura – SAY WHAT? | dołącz do spotkania online
wykład i dyskusja o tworzeniu i prowadzeniu zrównoważonego ogrodu
gość: Asia Aniszczyk | ilovetoeat.pl

20.05 | Balkonowy zawrót głowy