25.03.2021 Czwartek

marzec 25, 2021@5:00 pm – 7:00 pm
2021-03-25T17:00:00+01:00
2021-03-25T19:00:00+01:00

Barbara zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Akademii Miejskiego Ogrodnika! Wiadomo, najmilej na świecie byłoby doświadczać rozmów przy Świdnickiej 8b, ale dla wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia spotkania są kontynuowane w sieci.

Rośliny lecznicze

Rośliny są czymś tak wszechobecnym, tak powszechnym, że rzadko zastanawiamy się nad tym, jak ogromny wywierają wpływ na nasze codzienne życie. W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce wzrosło zainteresowanie preparatami leczniczymi pochodzenia roślinnego. W prasie i internecie coraz częściej ukazują się artykuły popularyzujące ziołolecznictwo czy fitoterapię.

Rośliny nas ocalą – wykład o roślinach leczniczych, dołącz do spotkania online!

Rośliny lecznicze oraz uzyskiwane z nich substancje czynne są w rękach dzisiejszych medyków ważną bronią w walce z chorobami. Jednym z głównych zdań medycyny naszego stulecia jest leczenie i zwalczanie chorób cywilizacyjnych. Do roślin leczniczych należą zarówno gatunki dziko rosnące, jak i wyhodowane z nich odmiany uprawne. Z wielu tych roślin pozyskujemy także olejki eteryczne, garbniki, włókna czy barwniki. Sporządzić z nich możemy między innymi lecznicze nalewki.

O tym z czego i co można zrobić, aby przygotować ziołową apteczkę, która wspomoże podczas pandemii, uczestnicy dowiedzą się podczas kolejnego wykładu w ramach Akademii Miejskiego Ogrodnika, a Pan Kwiaciarz wyczaruje z rękawa porcję roślinnych anegdot, które nas rozbawią, a może nawet wyleczą …. ze złego humoru.

Wydarzenie online

Dostęp do live’a spotkania jest bezpłatny, a relacja na żywo będzie dostępna na głównym profilu Facebook Barbary oraz Strefy Kultury Wrocław. Pamiętajcie, pytać można o wszystko i w każdej chwili – wystarczy zostawić komentarz pod linkiem do transmisji online, dołącz do spotkania [LINK].

Prowadzący

Wykład o roślinach leczniczych poprowadzi Pan Kwiaciarz, czyli Filip Marek – ogrodnik, florysta, nauczyciel. Ukończył ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz studia podyplomowych z zakresu florystyki na SGGW w Warszawie. Wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Poznaniu i Opolu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Szkoli i egzaminuje przyszłych ogrodników, architektów krajobrazu i florystów.  Jest autorem cyklu spotkań wokół roślin „Akademia Miejskiego Ogrodnika” (Strefa Kultury Wrocław) oraz kuratorem wystaw o tematyce związanej z historią polskiej florystyki („Kwiaty Polski” galeria Dizajn BWA Wrocław, „Salve!” Instytut Dizajnu w Kielcach). Współpracował z najważniejszymi polskimi projektantami mody. Nagrodzony przez Prezydenta Wrocławia tytułem „30 kreatywnych” w kategorii kultura/sztuka/dizajn.

Więcej o cyklu

Nie masz „ręki” do kwiatów? Nie wiesz jaką roślinę kupić do swojego mieszkania lub posadzić na działce, a może coś zaatakowało Twojego ulubionego zielonego towarzysza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odkryjesz podczas cyklu Akademia Miejskiego Ogrodnika. W pierwszej połowie roku nauczymy się z pomocą roślin leczyć nasze zmęczone kwarantanną ciała i umysły. Zadbamy o to, aby w sposób zrównoważony i z poszanowaniem dla środowiska, stworzyć swoje ogrody działkowe lub balkony tak, aby nigdy nie zabrakło nam pożywienia. A ci, co nie mają możliwości przebywania podczas izolacji na świeżym powietrzu, dowiedzą się jak je oczyścić we własnym mieszkaniu. W czasach pandemii przenosimy się do sieci!

11.02 | TAKE MY BREATH AWAY | LIVE | obejrzyj nagranie ze spotkania!

25.03 | Rośliny nas ocalą!
wykład o roślinach leczniczych

22.04 | Permakultura – SAY WHAT?
wykład i dyskusja o tworzeniu i prowadzeniu zrównoważonego ogrodu
gość: Asia Aniszczyk | ilovetoeat.pl

20.05 | Balkonowy zawrót głowy
wykład o projektowaniu i urządzaniu balkonów