11.02.2021 Czwartek

Akademia Miejskiego Ogrodnika: „Take my breath away” – wykład online

Data: 11.02.2021
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: online via fb.com/barbarakultura

Filip Marek fot. Marcin Szczygieł

luty 11, 2021@5:00 pm – 7:00 pm
2021-02-11T17:00:00+01:00
2021-02-11T19:00:00+01:00

Akademia Miejskiego Ogrodnika powraca! Okropny rok 2020 dobiegł końca i wszyscy z nadzieją spoglądamy na 2021. Prawda jest taka, że nie ma co marzyć, tylko trzeba brać się do roboty! Bo kto jak kto, ale Filip Marek, czyli Pan Kwiaciarz w czasie pandemii nie próżnuje – Akademia Miejskiego Ogrodnika zamienia się w tym semestrze w Ogrodniczą Akademię Przetrwania Zarazy! Wiadomo, najmilej na świecie byłoby doświadczać rozmów przy Świdnickiej 8b, ale dla wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia kontynuujemy spotkania w sieci.

Take my breath away – wykład o roślinach oczyszczających powietrze, dołącz do spotkania online !

Semestr rozpocznie się od tematu drapiącego w gardło – Wrocław po raz kolejny został ogłoszony miastem o największym zanieczyszczeniu powietrza. Dla niektórych durnowaty ranking, a dla innych woła o pomstę do nieba, ale przyznać trzeba jedno – problem zanieczyszczenia powietrza to jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku! Według danych Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w ciągu roku we Wrocławiu umarło prawie 900 osób na skutek zanieczyszczeń powietrza. Wrocław Miss Smogu 2021? Oby nie!

Rośliny oczyszczające powietrze

Liczne badania wskazały, że obecność żywych roślin doniczkowych wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Na pierwszym tegorocznym spotkaniu w ramach Akademii Miejskiego Ogrodnika porozmawiamy o tym, jakie rośliny uchronią nas przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń powietrza, więc weźcie głęboki wdech i Take my breath away!

Wydarzenie online

Dostęp do live’a spotkania jest bezpłatny, a relacja na żywo będzie dostępna na głównym profilu Facebook Barbary oraz Strefy Kultury Wrocław. Pamiętajcie, pytać można o wszystko i w każdej chwili – wystarczy zostawić komentarz pod linkiem do transmisji online, dołącz do spotkania.

Prowadzący

Wykład o roślinach oczyszczających poprowadzi #PanKwiaciarz, czyli Filip Marek – ogrodnik, florysta, nauczyciel. Ukończył ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz studia podyplomowych z zakresu florystyki na SGGW w Warszawie. Wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Poznaniu i Opolu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Szkoli i egzaminuje przyszłych ogrodników, architektów krajobrazu i florystów.  Jest autorem cyklu spotkań wokół roślin „Akademia Miejskiego Ogrodnika” (Strefa Kultury Wrocław) oraz kuratorem wystaw o tematyce związanej z historią polskiej florystyki („Kwiaty Polski” galeria Dizajn BWA Wrocław, „Salve!” Instytut Dizajnu w Kielcach). Współpracował z najważniejszymi polskimi projektantami mody. Nagrodzony przez Prezydenta Wrocławia tytułem „30 kreatywnych” w kategorii kultura/sztuka/dizajn.

Więcej o cyklu

Nie masz „ręki” do kwiatów? Nie wiesz jaką roślinę kupić do swojego mieszkania lub posadzić na działce, a może coś zaatakowało Twojego ulubionego zielonego towarzysza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odkryjesz podczas cyklu Akademia Miejskiego Ogrodnika. W pierwszej połowie roku nauczymy się z pomocą roślin leczyć nasze zmęczone kwarantanną ciała i umysły. Zadbamy o to, aby w sposób zrównoważony i z poszanowaniem dla środowiska, stworzyć swoje ogrody działkowe lub balkony tak, aby nigdy nie zabrakło nam pożywienia. A ci, co nie mają możliwości przebywania podczas izolacji na świeżym powietrzu, dowiedzą się jak je oczyścić we własnym mieszkaniu. W czasach pandemii przenosimy się do sieci!

11.02 | Take my breath away | LIVE | dołącz do spotkania w sieci!
wykład o roślinach oczyszczających powietrze

25.03 | Rośliny nas ocalą!
wykład o roślinach leczniczych

22.04 | Permakultura – SAY WHAT?
wykład i dyskusja o tworzeniu i prowadzeniu zrównoważonego ogrodu
gość: Asia Aniszczyk | ilovetoeat.pl

20.05 | Balkonowy zawrót głowy
wykład o projektowaniu i urządzaniu balkonów