18.02.2018 Niedziela

GOŚCINNIE: Ana Moura – koncert

Organizator: Ethno Jazz Festival
Data: 18.02.2018
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 150 zł – I miejsca
120 zł – II miejsca
90 zł - III miejsca
Miejsce wydarzenia: Impart
sala teatralna
Mazowiecka 17
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Frederico Martins

Ana Moura – księżniczka fado powraca do Wrocławia. Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na koncert jednej z największych światowych gwiazd muzyki fado.

Ana Moura nazywana jest księżniczką fado. Jej popularność wykracza jednak daleko poza grono wielbicieli stylu, który jest narodowym skarbem Portugalii. Zachwyciła Prince’a i muzyków The Rolling Stones, a na jej płycie gra sam Herbie Hancock!

Ana Moura zaczęła śpiewać będąc małą dziewczynką, ale później, jako nastolatka, preferowała nowoczesne style. W końcu jednak trafiła do Domu Fado „Senhor do Vinho”, gdzie odkrył ją producent Jorge Fernando. Artystka dysponuje mocnym i przejmującym głosem, ale stawia przede wszystkim na intymność i kameralność. Jej aranżacje nie przytłaczają nadmiarem instrumentów (najczęściej śpiewa z towarzyszeniem niewielkiego zespołu), a interpretacje dalekie są od melodramatycznych wykonań Marizy.

W rodzinnej Portugalii stała się gwiazdą od pierwszej płyty „Guarda-me a Vida na Maoî” (2003), która odniosła ogromny sukces. Od razu przyszły propozycje ze świata i Ana szybko trafiła na najbardziej prestiżowe festiwale i sceny, m.in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie.

W 2005 r Tim Ries, saksofonista The Rolling Stones, zachwycony głosem Any, zaprosił ją do współtworzenia płyty w ramach The Rolling Stones Project. Przyjaźń z gigantami rocka zaowocowała udziałem Tima Riesa w pracy nad kolejnym albumem Any.
Album ukazał się w 2007 roku, pokrył się podwójną platyną i stał się jednym z najpopularniejszych wydawnictw z muzyką fado w historii. Ana miała również okazję wystąpić na scenie z grupą The Rolling Stones.

Na albumie „Desfado” możemy usłyszeć nie tylko portugalskie fado, ale również piosenki śpiewane po angielsku. Okazuje się, że uczucia, jakimi nasycone jest fado, łatwo przenieść na historie opowiadane w innych językach. Bo miłość i tęsknota w każdym języku brzmią tak samo, są uniwersalne. W utworze „Dream of Fire” gra Herbie Hancock, a jego fortepian elektryczny wnosi nową wartość i ciekawie współbrzmi z charakterystyczną gitarą portugalską.

Teraz artystka przyjeżdża do Wrocławia z materiałem z ostatniej, wydanej w ubiegłym roku płyty, zatytułowanej po prostu „Moura„. Zachwycający głos, elegancja i uroda artystki tworzą spektakl, którego się nie zapomina.

Skład zespołu:
Ana Moura – śpiew, artystka
Angelo Freire – gitara portugalska
Pedro Soares – gitara akustyczna
André Moreira – gitara basowa
João Gomes – klawisze
Mário Costa – instrumenty perkusyjne

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej