7.12.2018 Piątek

GOŚCINNIE: Bass&Beat Festival

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 7.12.2018
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
grudzień 7, 2018 całodniowy
2018-12-07T00:00:00+01:00
2018-12-08T00:00:00+01:00

Podczas dwóch dni „Bass&Beat Festival” pokażemy najciekawsze projekty muzyczne artystów wrocławskich, europejskich i amerykańskich. Każde wydarzenie muzyczne ma dedykowaną oprawę VJ’a, który przeniesie widza w inną płaszczyznę postrzegania obrazu, do świata odrealnionego, a nawet hipnotyzującego.

Festiwal to wdarzenie OFFowe, to stworzenie przestrzeni kreatywnej dla muzyków, artystów plastyków, stworzenie dialogu i współpracy z poszanowaniem odmienności oraz uwzględnieniem trendów we współczesnej sztuce.

Festiwalowi towarzyszy Bass&Beat Movies, czyli – Wrocławskie Środowisko Twórcze w kadrze filmowym, a także Gastro Meeting – zjazd najlepszych Food Trucków w mieście.

Bilety

KUP BILET – 7.12.18 / KUP KARNET

KUP BILET – 8.12.18

ZAPISZ się na Warsztaty

Program

PIĄTEK – 7.12.18

#PaderevskyOrchestra (PL, NO, RO, FR)
godz. 19.00

Spirit Fingers (USA)
godz. 21.00

#PaderevskyOrchestra (PREMIERA!) to fuzja elektroniki, jazzu, ambientu i muzyki klasycznej. Czerpie z polskiej tradycji muzycznej, łączy muzykę oraz sztuki wizualne. Tworzą go artyści z Polski, Rumuni, Francji i Norwegii, reprezentujący rozmaite kręgi kulturowe i stylistyczne. Projekt stanowi pretekst do twórczej wymiany myśli i poszukiwania świeżych koncepcji artystycznych. #PaderevskyOrchestra łączy muzyczną tradycję oraz stosowane w sztuce technologie. W projekcie przenikają się wzajemnie elementy muzyki klasycznej i elektronicznej z trendami obecnymi we współczesnej europejskiej muzyce improwizowanej.

Zderzenie różnych, niekiedy bardzo odległych artystycznych koncepcji muzycznych połączonych z VJ-ingiem, tworzy jakość estetyczną oraz nowe obszary oddziaływania na widza i słuchacza. #PaderevsyOrchestra to również projekt angażujący młodzież szkół muzycznych, pokazujący nowoczesne podejście do orkiestry smyczkowej – wykorzystujący takie techniki jak aleatoryzm. Autorami koncepcji artystycznej są Jakub Olejnik i Vojto Monteur.

Skład:
Nicolas Simion – saksofony, klarnet basowy
Dominik Wania – fortepian, instrumenty klawiszowe
Bjorn Charles Dreyer – gitara, elektronika
Vojto Monteur – gitara, elektronika
Jakub Olejnik – kontrabas, gitara basowa
Nicolas Charlier – perkusja
Dziecięca Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Łukasza Bzowskiego
Łukasz Bzowski – koncepcja, aranżacja partii orkiestrowych i prowadzenie orkiestry
Klaudia Kasperska – wizualizacje

Nicolas Simion – czołowy rumuński saksofonista na stałe mieszkający i tworzący w Niemczech. Współpracował i nagrywał z takimi artystami jak Tomasz Stańko, Art Farmer, Leo Wright, Idris Muhammad, Jim Pepper, Harry Sokal, Christian Muthspiel. W Polsce znany m.in. ze wspólnych projektów z trębaczem Piotrem Wojtasikiem.
Strona www

Dominik Wania – wybitny polski pianista, laureat nagrody Fryderyka, stypendysta New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) współpracujący z plejadą światowych i polskich muzyków jazzowych. Laureat nagrody Fryderyka za album „Unloved” nagrany z Maciejem Obarą, wydany przez wytwórnię ECM.
Strona www

Bjorn Charles Dreyer – urodzony w Nowym Jorku norweski kompozytor, producent i gitarzysta. Bjorn od ponad 25 lat tworzy muzykę, oraz koncertuje z wieloma artystami skandynawskimi nagrywając dla takich wytwórni jak Hevhetia Records. Jego imponująca dyskografia liczy ponad 150 pozycji.
Strona www

Vojto Monteur

itarzysta i producent muzyczny, współtwórca takich zespołów jak EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) czy Miloopa. Na stałe współpracuje z Natalią Lubrano, współtworzy zespoły Tempus Fantasy, 4 BIRDS UP!. Vojto Monteur ma duży wkład w rozwój nowej fali muzyki klubowej, elektronicznej i promocję polskiej sceny muzyki elektronicznej za granicą na największych festiwalach: Sziget Festival, United Islands, Be2gether Festival, Fete De La Musique Luxembourg, United Islands of Prague, Creamfields, JDM Festival, Open’er, Summer of Music, Szene Festival, Green Valley, Jazz Festival Sztokholm.

Nicolas Charlier – francuski perkusista i producent współpracujący z czołówką francuskich i europejskich muzyków m.in. Mike Stern, Magnus Lindgren, Rhoda Scott, André Charlier, Karim Ziad, Franck Agulhon, Stéphane Galland, Didier Lockwood, Benoît Sourisse, Phil Abraham, Linley Marthe, Olivier Hutman. Jego nagrany w trio album „Someday my Prince Will Come” został wydany w Europie i Japonii.

Jakub Olejnik

Polski kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Występował na scenach większości krajów Europy, koncertując na takich festiwalach jak Jazz Nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Juniors, Cologne Jazz Night, Jazz Bez, Jazz Fest Brno, RCK Pro Jazz, Kosovo Jazz Festival, Jazz Festiwal Košice, Musica Sacromontana, Green Town of Jazz, Era Jazzu czy Przystanek Woodstock. Na scenie grał u boku takich artystów jak Rory Stuart (USA), Caren Karroll (USA), Rufus Reid (USA), Dante Luciani (USA), Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Krzysztof Kiljański, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Kuba Stankiewicz, Agata Zubel, czy Nicolas Simion.
Strona www

Łukasz Bzowski

Kompozytor, producent, aranżer i pianista. Łukasz Bzowski jest pianistą, absolwentem zgorzeleckiej Szkoły Muzycznej i wrocławskiej Akademii Muzycznej (fortepian i kompozycja). Znaczną częścią działalności pianisty jest współpraca z największymi artystami ze sceny hip-hopowej oraz reggae w Polsce. Współpracuje z Grubsonem, koncertując na najważniejszych festiwalowych scenach w Polsce, zdobywając ostatecznie dwie nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk za Album „Holizm” oraz „Gatunek L”. Drugim filarem pracy artystycznej jest współpraca z Kamilem Bednarkiem. Ich wspólny singiel pt. „Jak długo jeszcze” z towarzyszeniem fortepianu stał się na wiele tygodni numerem jeden na listach przebojów, dobijając do 20 mln odtworzeń w serwisie You Tube i stając się doskonałą zapowiedzią albumu „Talizman”; ten pokrył się złotem już w przedsprzedaży.

Klaudia Kasperska – wizualizacje

Artystka wizualna, realizująca się w środowisku teatralnym i muzycznym, a szczególnie w ich eksperymentalnych formach. W swojej działalności skupia się na tworzeniu wideoartów, fotoobiektów i reżyserii światła. Pracuje zarówno z nowymi technologiami, jak i technikami analogowymi, łącząc je w sposób eksperymentalny.
Klaudia o VJingu: Nikt nigdy nie ograniczył medium poezji do słowa, a obrazami można opowiadać jeszcze pięknej. Improwizacja w uprawianiu tej opowieści gwarantuje jej szczerość i autentyczność. Jak wszystko w mojej działalności artystycznej – praca z wizualizacjami i wideo wzięła początek od prób kreacji przestrzeni teatralnej za pomocą ruchomego obrazu.

Spirit Fingers

Jazzowa supergrupa utworzona w Stanach Zjednoczonych, prowadzona przez pianistę Grega Spero. Muzyka tej formacji łączy nowoczesne brzmienie, mocne popowe melodie, wirtuozerię i wymagające improwizacje, przypominające grupy takie jak GoGo Penguin i E.S.T.
Debiutancki album pt. „Spirit Fingers” wydany w 2018 roku, składający się z 12 utworów, to połączenie polirytmii z innowacyjną improwizacją. Ukazuje elementy jazz fusion lat 70. w syntezie z dzisiejszą wrażliwością muzyki pop.

Greg Spero – fortepian, instrumenty klawiszowe
Dario Chiazzolino – gitara elektryczna
Hadrien Feraud – gitara basowa
Mike Mitchell – perkusja
Laura Adel – wizualizacje

Greg Spero – pianista, klawiszowiec i kompozytor z Highland Park w stanie Illinois w USA. Występował z uznanymi muzykami takimi jak Arturo Sandoval, Corey Wilkes i Robert Irving III. Współprodukował ścieżki ze Ski Beatz (od Jay Z) i Shock G (założycielem Digital Underground) dla hip-hopowców takich jak Murs i Mos Def, jak również pisał muzykę dla filmu i teatru.
W 2006 Spero spotkał dziewięcioletniego współpracownika Milesa Davisa i kierownika muzycznego Roberta Irvinga III. To przypadkowe spotkanie pomogło we wczesnej karierze Spera, gdyż wkrótce Irving przyjął Spera jako zjednanego muzycznego wychowanka i osobę pierwszego kontaktu. Irving w tekście na okładce ostatniego albumu Spera stwierdza, że ewolucyjna arka [projektu] wyznacza wyjątkowo wysoki poziom.

Dario Chiazzolino

Gitara elektryczna. W 2010 brał udział w projekcie latin-jazzowym. Nagrał album zatytułowany „Proposition” ze składem: Dany Noel Martinez na basie, Horacio Hernandez na perkusji, Ivan Bridon i Ivan Melon Lewis na fortepianie, Carlos Sanduy na trąbce i gościnnie wokalistka Concha Buika oraz inne ikony latin-jazzu jak Ramón Porrina, Jerry Gonzáles, Inoidel González, Javier Masso „Caramelo”, Fernando Favier, Diego Guerrero, Ivette Falcón Urgate and Daniel Martínez Miranda.

Hadrien Feraud

Gitara basowa – urodził się w sierpniu ‘84 w Paryżu. Pierwsze lata życia spędził w rodzinie, w której muzyka grała bardzo ważną rolę. Jego rodzice, którzy są muzykami, zapoznali go bardzo wcześnie z różnymi stylami muzycznymi: rockiem, popem, bluesem, funkiem, old schoolem, R’n‘B, new wave, muzyką tradycyjną, jazzem, etc. Wcześnie, czując mocny pociąg do kina, Hadrien wykazywał głębokie zainteresowanie muzyką filmową i kompozytorami takimi jak John Williams, Allan Silvestri, Jerry Goldsmith, James Horner, Stravinsky, Debussy, Rachmaninov, Holtz, etc.

Laura Adel – wizualizacje

Laura długo nie usiedzi w miejscu – stąd podróże i zamiłowanie do ruchomego obrazu. W 2018 roku jej film „Combustion” został zaprezentowany w ramach międzynarodowego festiwalu „Punto y Raya – Abstract Art in Motion”. Latem pracowała przy postprodukcji niezależnej animacji „River” w Berlinie. Prace Laury Adel z zakresu grafiki, które ukazały się również na indywidualnej wystawie, są częścią ekspozycji stałej w Galerii „Made in Wrocław”. W marcu 2017 została laureatką międzynarodowego konkursu „Intercultural Visual Form #2” prezentując krótkometrażowy film „Not From Here”. Latem 2017 roku pracowała jako asystentka dyrektora artystycznego Albrechta Konrada w Berlinie. 

WARSZTATY

Hadrien Feraud (FR)/ Mike Mitchell (USA) Bass & Drums Workshop

Wszystkich muzyków, a w szczególności basistów i perkusistów zapraszamy na warsztaty, które poprowadzą Hadrien Feraud i Michael Mitchell z zespołu Spirit Fingers. Tematyka warsztatów obejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące gry sekcji rytmicznej. Będzie o rytmie, brzmieniu, budowaniu groove’u, czy improwizacji.
Dowiecie się co i jak ćwiczyć żeby osiągać maksymalne efekty, jak rozwijać kreatywność i poczucie rytmu, jak unikać błędów. Warsztaty połączone z prezentacją będą prowadzone wspólnie z Gregiem Spero i Dario Chiazzolino.

Dla posiadaczy karnetów na festiwal wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

 

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej