Login

Register

Login

Register

12.09.2020 Sobota

Scena dla Tańca w Imparcie: „Ciało i fikcja” – spektakl taneczny

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 12.09.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 45 PLN - normalny
35 PLN - ulgowy
Posiadaczom UrbanCard/Nasz Wrocław przysługuje 20% zniżki przy zakupie biletów w kasach stacjonarnych
Miejsce wydarzenia: Impart
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. mat. pras.

Kiedy:
Wrzesień 12, 2020@6:00 pm – 7:00 pm
2020-09-12T18:00:00+02:00
2020-09-12T19:00:00+02:00

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie i dyskusję z Marią Zimpel.

W swojej pracy choreograficznej Maria Zimpel sięga do fizyki kwantowej, kwantowej grawitacji i szeroko rozumianej percepcji w ruchu. Zimpel tworzy choreograficzne systemy modułowe, poprzez które uwalnia fizyczność oraz tworzy własny język taneczny. Jest autorką wielu prac solowych i kolaboracyjnych pokazywanych min. w Polsce, Austrii, Francji, Bułgarii, Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Rosji.

„Ciało i fikcja” – Projekt Marii Zimpel

Tańczące ciało jest nie tylko fizyczne. Ciało jest również tworzone przez ucieleśnione wyobrażenia i relacje w jakie wchodzi. Fikcja na różne sposoby pozwala zadawać pytania o granice ciała, pozwala sięgać do istniejących opowieści i budować zupełnie nowe, ucieleśnione opowieści, anatomicznie zmyślone i anatomicznie prawdziwe. Taniec jest tu generowany przez odnajdywanie – w oparciu o wewnętrzne anatomiczno-przestrzenne mapy – energetycznych pasm. Pasma te, obudzone w cielesności, pozwalają przeistaczać się ciału performerki w nowe organizmy, nowe formy życia.

W pracy „Ciało i fikcja” obiekt przestrzenny, muzyka i światło to kolejne warstwy choreografii. Bliżej im jednak do zróżnicowanych środowisk, z których każde, na swój sposób, wydobywa własną fikcję. Między tymi warstwami i ruchem przebiega wymiana, prowokująca wzajemne relacje, w których ciało i tancerka tworzą taniec.

Koncepcja, choreografia, taniec: Maria Zimpel
Muzyka: Bryan Eubanks, Głos: Catherine Lamb
Projekt przestrzeni i kostiumu: We design for physical culture | Dorota Kabała
Projekt i realizacja światła: Paweł Winiarski
Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/Dział Rezydencji Artystycznej
Koprodukcja: Maria Zimpel
Podziękowania dla Centrum „Łowicka” na Mokotowie, Centrum Sztuki Tańca oraz dla Domu Kultury „Kadr” w Warszawie za udostępnienie studio do pracy, oraz dla Sary Kałużnej za pomoc w przygotowaniu tekstów,

Praca powstała podczas rezydencji performatywnej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu „Sprzężenia zwrotne – nadawanie i przyjmowanie formy”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz zespołem badawczym projektu „Kartografie obcości”. Premiera w ramach wystawy „Inne Tańce” kuratorowanej przez Agnieszkę Sosnowską.

- Czytaj także

p:30658