Login

Register

Login

Register

8.09.2018 Sobota

Sąsiadujemy: Dzień Trójkąta

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 8.09.2018
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Przedmieście Oławskie
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Alicja Kielan

fot. Alicja Kielan

Kiedy:
Wrzesień 8, 2018@11:00 am – 11:00 pm
2018-09-08T11:00:00+02:00
2018-09-08T23:00:00+02:00

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na Dzień Trójkąta, czyli święto Przedmieścia Oławskiego, którego tegorocznym tematem jest architektura. Na sobotę 8 września zaplanowano wydarzenia kulturalne – spacery, warsztaty, koncerty, wystawy, spektakl teatralny, plenerowy pokaz filmowy. Projekt organizowany jest w ramach programu Sąsiadujemy.

8 września na Przedmieściu Oławskim nikt nie będzie się nudził. Na sobotę (od 11:00 do 23:00) zaplanowano wydarzenia kulturalne w różnych częściach osiedla. Dzień Trójkąta rozpocznie się w ogrodzie Klasztoru Bonifratrów – do zwiedzania zostanie udostępniona na co dzień zamknięta krypta. Na program złożą się m.in. koncert w Muzeum Etnograficznym, warsztaty, wystawy, spektakl teatralny, a także cztery spacery z przewodnikami – architektoniczny, wyznaniowy, wspomnieniowy i rodzinny. W strefie relaksu ulokowanej u zbiegu ulic Kościuszki i Komuny Paryskiej będzie można odpocząć, porozmawiać z przedstawicielami lokalnych inicjatyw i poznać niezwykłe opowieści mieszkańców. W Świetliku wrocławscy aktorzy przeczytają fragmenty powieści, a wieczorem przy Trafostacji odbędzie się plenerowy pokaz filmowy. W dodatku, przez cały dzień miejscowe kawiarnie, restauracje, instytucje będą zapraszać do poznawania swoich wnętrz i ofert, a także do zbierania pieczątek – na najwytrwalszych zwiedzających czekają nagrody.

Swoją potoczną nazwę Przedmieście Oławskie zawdzięcza historycznemu układowi urbanistycznemu – główne ulice tworzą ramiona trójkąta, przez lata nazywanego „Trójkątem Bermudzkim”. Jest to jedno z najmniejszych, ale i najciekawszych osiedli we Wrocławiu. Jego różnorodna architektura jest odbiciem skomplikowanej historii miejsca. W XIII wieku znajdowała się tu niewielka podmiejska osada. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze budynki – kościół św. Maurycego oraz kościół św. Łazarza. Spore znaczenie miała też fundacja braci Bonifratrów, którzy wybudowali duży zespół klasztorny. Bardzo istotne było zburzenie miejskich fortyfikacji, a tym samym otwarcie się miasta na ówczesne przedmieścia. W związku z tym, na Oławskim zaczęto tworzyć trasy spacerowe, a wrocławscy możni lokowali tu swoje letnie, podmiejskie rezydencje.

Obecnie na Trójkącie dominuje przede wszystkim zabudowa kamieniczna. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił największy rozwój osiedla – otwarto pierwszy wrocławski dworzec, a nad Oławą rozwijał się przemysł. Do dzisiaj zachowały się tu budynki po byłych fabrykach (m.in. po wytwórni likierów i wódek Carla Schirdewana). Przedmieście to także liczne budynki użyteczności publicznej – szkoły, muzeum, kościoły. Te ostatnie to kolejna wyjątkowa cecha Trójkąta – znajdziemy tu świątynie m.in. katolików, ewangelików, baptystów, adwentystów.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Dnia Trójkąta są bezpłatne. Pełny program Dnia Trójkąta zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
26.08.2018
XXV Non Sola Scripta: Rzewuski / Harea Kościół Świętego Krzyża
plac Kościelny 1
Ostrów Tumski
Zobacz na mapie
8.09.2018
Sąsiadujemy: Dzień Trójkąta Przedmieście Oławskie Zobacz na mapie
15.09.2018
„Usłyszeć Taniec” – widowisko Impart
ul. Mazowiecka 17
Zobacz na mapie
p:2738