8.09.2018 Sobota

Sąsiadujemy: Dzień Trójkąta – kulturalne święto Przedmieścia Oławskiego

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 8.09.2018
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Przedmieście Oławskie
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Alicja Kielan

fot. Alicja Kielan

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na Dzień Trójkąta, czyli święto Przedmieścia Oławskiego, którego tegorocznym tematem jest architektura. Na sobotę 8 września zaplanowano wydarzenia kulturalne – spacery, warsztaty, koncerty, wystawy, spektakl teatralny, plenerowy pokaz filmowy. Projekt organizowany jest w ramach programu Sąsiadujemy.

8 września na Przedmieściu Oławskim nikt nie będzie się nudził. Na sobotę (od 11:00 do 23:00) zaplanowano wydarzenia kulturalne w różnych częściach osiedla. Dzień Trójkąta rozpocznie się w ogrodzie Klasztoru Bonifratrów – do zwiedzania zostanie udostępniona na co dzień zamknięta krypta. Na program złożą się m.in. koncert w Muzeum Etnograficznym, warsztaty, wystawy, spektakl teatralny, a także cztery spacery z przewodnikami – architektoniczny, wyznaniowy, wspomnieniowy i rodzinny. W strefie relaksu ulokowanej u zbiegu ulic Kościuszki i Komuny Paryskiej będzie można odpocząć, porozmawiać z przedstawicielami lokalnych inicjatyw i poznać niezwykłe opowieści mieszkańców. W Świetliku wrocławscy aktorzy przeczytają fragmenty powieści, a wieczorem przy Trafostacji odbędzie się plenerowy pokaz filmowy. W dodatku, przez cały dzień miejscowe kawiarnie, restauracje, instytucje będą zapraszać do poznawania swoich wnętrz i ofert, a także do zbierania pieczątek – na najwytrwalszych zwiedzających czekają nagrody.

Swoją potoczną nazwę Przedmieście Oławskie zawdzięcza historycznemu układowi urbanistycznemu – główne ulice tworzą ramiona trójkąta, przez lata nazywanego „Trójkątem Bermudzkim”. Jest to jedno z najmniejszych, ale i najciekawszych osiedli we Wrocławiu. Jego różnorodna architektura jest odbiciem skomplikowanej historii miejsca. W XIII wieku znajdowała się tu niewielka podmiejska osada. To właśnie z tego okresu pochodzą najstarsze budynki – kościół św. Maurycego oraz kościół św. Łazarza. Spore znaczenie miała też fundacja braci Bonifratrów, którzy wybudowali duży zespół klasztorny. Bardzo istotne było zburzenie miejskich fortyfikacji, a tym samym otwarcie się miasta na ówczesne przedmieścia. W związku z tym, na Oławskim zaczęto tworzyć trasy spacerowe, a wrocławscy możni lokowali tu swoje letnie, podmiejskie rezydencje.

Obecnie na Trójkącie dominuje przede wszystkim zabudowa kamieniczna. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił największy rozwój osiedla – otwarto pierwszy wrocławski dworzec, a nad Oławą rozwijał się przemysł. Do dzisiaj zachowały się tu budynki po byłych fabrykach (m.in. po wytwórni likierów i wódek Carla Schirdewana). Przedmieście to także liczne budynki użyteczności publicznej – szkoły, muzeum, kościoły. Te ostatnie to kolejna wyjątkowa cecha Trójkąta – znajdziemy tu świątynie m.in. katolików, ewangelików, baptystów, adwentystów.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Dnia Trójkąta są bezpłatne. Pełny program Dnia Trójkąta zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia.

 

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej