3.07.2019 Środa, 10.07.2019 Środa

czerwiec 26, 2019@5:00 pm – 8:00 pm
2019-06-26T17:00:00+02:00
2019-06-26T20:00:00+02:00

Jak zorganizować biuro, by było bardziej ekologiczne? Dlaczego i jak powinniśmy ograniczać konsumpcję? Co robić, by organizowane przez nas wydarzenia były bardziej przyjazne środowisku? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań poszukamy na kolejnych warsztatach Praktyków Kultury, które tym razem skupione będą na tematyce związanej z ekologią.

Podczas czterech spotkań zapoznamy się z najważniejszymi wyzwaniami związanymi z obecnym stanem środowiska naturalnego oraz sposobami w jakie można przenieść tę wiedzę na praktykę w działalności organizacji i instytucji aktywnych na polu kultury, sztuki i edukacji. Każde z zajęć poświęcone będzie konkretnym wyzwaniom ekologicznym, a uczestnictwo w całości pozwoli na głębsze poznanie tematu i wypracowanie spójnych eko-rozwiązań dla organizacji. Warsztaty poprowadzą Emilia Ślimko z Fundacji Otwarty Plan oraz Monika Onyszkiewicz z Fundacji Ekorozwoju. Do udziału zapraszamy pracowników wrocławskich instytucji oraz osoby aktywnie działające w środowisku kultury.

Spotkania odbywać się będą w środowe popołudnia w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: ekologiainstytucji.evenea.pl

HARMONOGRAM

Ekologiczne biuro | 19.06 | 17:00-20:00
Jak zorganizować biuro, aby było bardziej ekologiczne? O czym powinniśmy pamiętać podczas codziennych zajęć? Warsztat o praktycznych rozwiązaniach przynoszących korzyści dla ludzi i środowiska w miejscu pracy.

Odpowiedzialna konsumpcja | 26.06 | 17:00-20:00
Dlaczego i w jaki sposób ograniczać konsumpcję? Zajęcia o świecie rzeczy i korzystaniu z nich w sposób wielokrotny w działaniach organizacji.

Przyjazny transport i zieleń w mieście | 3.07 | 17:00-20:00
Zieleń w mieście i w biurze jako remedium na zanieczyszczone powietrze. Nowa kultura mobilności, czyli o wykorzystywaniu w pracy przyjaznych dla ludzi i środowiska metod transportu.

Wydarzenia publiczne w eko-standardzie | 10.07 | 17:00-20:00
Jak być ekologicznym organizując duże imprezy i wydarzenia? Jak odpowiednio przygotować się do działań zarówno w budynkach, jak i plenerze? Warsztat o zielonych zasadach eko-wydarzeń.

O prowadzących:

Emilia Ślimko – od 2008 roku zaangażowana jest w działania organizacji pozarządowych związanych z działaniami na rzecz ochrony środowiska i edukacją ekologiczną. Jest współzałożycielką Fundacji Otwarty Plan. Stale współpracuje z Polską Zieloną Siecią, w której prowadziła kampanie „Wyżywić świat” na rzecz suwerenności żywnościowej oraz „Klimat dla rolników” o zrównoważonym rolnictwie. Jest członkiną zespołu trenerskiego w Holistycznej Szkole Trenerów. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób dorosłych i młodzieży.

Monika Onyszkiewicz – od 2006 roku prowadzi warsztaty z osobami dorosłymi zarówno w Polsce jak i za granicą dotyczące szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju. Od 2013 współtworzy i prowadzi zajęcia edukacyjne dla szerokiej grupy odbiorców EkoCentrum Wrocław. Jej zainteresowania i aktywność skupiają się na aktywizacji społeczności w miastach na polu zrównoważonego rozwoju: miejskie ogrodnictwo, świadoma konsumpcja, edukacja ekologiczna oraz tzw. „small scale living”. Współtworzyła Jarmarki Ekologiczne organizowane w centrum Wrocławia, które łączyły teorię zrównoważonego stylu życia i odpowiedzialnej konsumpcji z praktycznym dostępem do lokalnych, ekologicznych produktów. Od 2014r aktywnie pracuje w ramach międzynarodowej sieci URGENCI nad rozwojem współpracy między konsumentami i lokalnymi producentami w ramach tzw. Grup RWS (Rolnictwa Wspieranego Społecznie).

—–

Praktycy Kultury
Warsztaty odbywają się w ramach prowadzonego przez Strefę Kultury Wrocław programu Praktycy Kultury. Składa się na niego szereg działań zapoczątkowanych w 2018 roku, które skierowane są do pracowników wrocławskiego i dolnośląskiego sektora pozarządowego i instytucji kultury oraz osób pracujących niezależnie. Program oparty jest przede wszystkim na współpracy i wymianie wiedzy, a jego działania skupione są na profesjonalizacji i ułatwieniu zdobycia nowych umiejętności. Możliwe jest to dzięki organizacji warsztatów, spotkań, konferencji, jak i otwartych sesji kreatywnych, prowadzonych przez ekspertów z Polski i zagranicy.

Więcej o programie: www.strefakultury.pl/PraktycyKultury