3.03.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „MOMO”

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 3.03.2024
Godzina: 12:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 25 zł
Wiek dzieci: 5+
Czas trwania spektaklu: około 55 min.
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Maciej Dziaczko

Kiedy:
marzec 3, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-03-03T12:00:00+01:00
2024-03-03T13:00:00+01:00

Cykl FIRLEJ DZIECIOM prezentuje spektakl „MOMO” w wykonaniu Teatru Rawa. Przedstawienie jest inscenizacją kultowej powieści dziecięcej. Dzięki barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, wykorzystaniu różnorodnych technik teatralnych, takich jak teatr lalek, teatr przedmiotu oraz japoński teatr ilustracji – Kamishibai, spektakl jest pełny rozmachu i stanowi wspaniałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

Książka Michaela Ende opowiada historię samodzielnej dziewczynki, która pewnego dnia przybywa do zapomnianej dzielnicy wielkiego miasta i zamieszkuje ruiny starego amfiteatru. Momo, bo tak brzmi jej imię, ma niezwykły dar rozwiązywania problemów i łagodzenia sporów. Dorośli mieszkańcy dzielnicy przychodzą do niej z trapiącymi ich zagadnieniami, a ona daje im swój czas – wysłuchując z pełną uważnością. Dzieci uwielbiają Momo, bo zna najlepsze zabawy i niczego do nich nie potrzeba, prócz wyobraźni. Pewnego dnia w wielkim mieście pojawiają się Szarzy Panowie, czyli mroczne postaci, które pod pretekstem oszczędzania czasu, ograbiają z niego mieszkańców. Sprawiają, że nawet w zapomnianej dzielnicy, życie zmienia się nie do poznania. Wszyscy się śpieszą, nikt ze sobą nie rozmawia, nie stara się w pracy, nie jest życzliwy ani pogodny. Dzieci, którym nikt nie poświęca uwagi, mamione są nudnymi zabawkami. Popielaty cień smutku i pośpiechu spowija całe miasto. Na szczęście Momo stawia czoła sytuacji. Czy uratuje swoich przyjaciół i rozwiąże zagadkę istnienia Szarych Panów?

Spektakl „MOMO” to fascynująca historia opowiedziana pięknym, literackim językiem. Sztuka posiadająca nie tylko walory artystyczne, ale także edukacyjno-wychowawcze, promująca pozytywne wartości etyczne.

autor: Michael Ende

autor przekładu: Ryszard Wojnakowski

reżyseria: Hubert Bronicki

scenografia: Katarzyna Majchrzak-Żelazo / Bartosz Socha / Krzysztof Pyta

muzyka: FURTEK

wsparcie techniczno-organizacyjne/media: Maciej Dziaczko

występuje: Ewa Kubiak

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej