24.03.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą”

Data: 24.03.2024
Cena biletu: 25 zł
Wiek dzieci: 5-11 lat
Czas trwania spektaklu: około 60 min.
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56

fot. Marta Skrocka

marzec 24, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-03-24T12:00:00+01:00
2024-03-24T13:00:00+01:00

Strefa Kultury Wrocław zaprasza 24 marca na spektakl pt. „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Wydarzenie, które odbędzie się w Firleju tuż po Światowym Dniu Wody, ma charakter ekologiczny. Spektakl łączy teatr z animacją filmową, a dodatkowym walorem przedstawienia jest muzyka wykonywana na żywo.

Spektakl „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” zrealizowany jest w eksperymentalnej technice łączącej teatr z animacją filmową, co funduje widzom porządną dawkę świetnej zabawy – od początku są angażowani w coraz bardziej dramatyczną akcję, aż do szczęśliwego finału. Artyści wykorzystują teatr lalkowy, teatr cieni i animacje na żywo. Doskonałym dopełnieniem przedstawienia jest muzyka wykonywana na żywo przez cenionego multiinstrumentalistę Piotra Koleckiego. Spektakl opowiada o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego gospodarowania zasobami ziemi i odpadami. Głównym tematem jest woda, jej rola w naszym życiu i jej zanieczyszczenie. Scenariusz powstał we współpracy ze specjalistą od badania cyklu węgla w oceanach dr. Maciejem Telszewskim z UNESCO i Polskiej Akademii Nauk.

Pocieszny Agent Specjalnej Troski (o Środowisko) wyposażony jedynie w pistolet na wodę wyrusza na misję badawczą wyjątkowym pojazdem – batyskafem, z którego zamiast spalin lecą bańki mydlane. W podwodnych głębinach spotyka różne morskie stworzenia: ławicę ryb, wieloryba, rybę młot, rekina, wyjątkową rybę piłę Plum i ośmiornicę Bulb, a to jest dopiero początek przygód.

Teatr Chrząszcz w Trzcinie to inicjatywa artystyczna założona w 2013 roku w Rabce-Zdroju przez pasjonatów wierzących w ambitny teatr dla dzieci. Ich cechą wyróżniającą są autorskie teksty, rozbudowana scenografia, wykształcenie lalkarskie i muzyka wykonywana na żywo. Szczególną troską otaczają emocje małych dzieci. Oprócz spektakli dla odbiorców w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mają w repertuarze też spektakle na najnajów. Obecnie osią twórczą teatru jest małżeństwo Marta i Cezary Skroccy.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

12.05.2024

Ladies first: Yumi Ito & Szymon Mika